Çin'deki en yüksek asgari ücret 85 dolar

Çin'deki en yüksek asgari ücret 85 dolar.7958
  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu resmi bir ziyaret için geldiği Pekin'de Çin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Hua Xiaoyi ( Hua Şiaoyi) ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Görüşmede bakanlıklararası konularda görüş alışverişinde bulunuldu. Başesgioğlu, bakanlıklar arasındaki ilişkilerin 2001'den sonra büyük bir ilerleme gösterdiğini belirterek son yıllarda iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ve sosyal gelişmelere değindi. TÜSİAD'ın şu an Çin'de temaslarda bulunduğunu hatırlatan Başesgioğlu, Türkiye'de 100'ün üzerinde Çinli firmanın faaliyet gösterdiğini kaydetti. Çin'e ikinci kez gelen Başesgioğlu, Türkiye'deki Sosyal Güvenlik Yasası'nı meclisten geçirdiklerini ve Türkiye'nin bu konuda büyük aşama kaydettiğini söyledi.

Çinli Bakan Yardımcısı Hua ise iki ülkenin gelişmekte olan ülkeler olduğunu ancak Türkiye'nin 5 bin dolara yaklaşan kişi başına düşen milli geliri ile daha bu yıl psikolojik sınır olarak kabul edilen bin doların üzerine çıkan Çin'den daha iyi bir konumda olduğunu söyledi. Hua, iki ülkenin derin tarihi geçmişe sahip olduğuna değinerek, karşılıklı ilişkilerin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Hua, Türkiye'nin çalışma ve sosyal güvenlik alanında yaptığı çalışmaları öğrenmek istediklerini ifade etti.

1.3 milyarlık Çin'in nüfusunun istihdama büyük yük getirdiğini anlatan Hua, Çin'deki iş gücü sayısının kentlerde 270 olmak üzere toplam 760 milyon olduğunu belirtti. Kentlerdeki iş gücü sayısının her yıl 14 milyon arttığına dikkat çeken Hua, Çin'in piyasa ekonomisine geçişteki yaşadığı sorunlar ve bunun da istihdama olumsuz yansımasına değindi.


ÇİN'DEKİ EN YÜKSEK ASGARİ ÜCRET 85 DOLAR-


Bakan Yardımcısı Hua, Çin'deki asgari ücretin de bölgelere göre farklılık gösterdiğini ve başkent Pekin'deki asgari ücretin 75 dolar, Shanghai'da ise ülkenin en yüksek rakamı olan 85 dolar olduğunu söyledi.

İstihdam Eğitimi ve Teknik Öğretimi Merkezi'ni gezecek Bakan Başesgioğlu, Çin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Tian Chengping (Tien Çınpin) ile de görüştükten sonra 16 Mayıs'ta Pekin'in tarihi ve turistik yerlerini gezecek. Başesgioğlu, Pekin'deki temaslarının ardından ülkenin doğusundaki ekonomi ve ticaret merkezi Shanghai(Şanhay) şehrinde bakanlık birimlerinin yetkilileriyle de bir araya gelecek. Bakan ve beraberindekiler 18 Mayıs'ta Türk Hava Yolları ile Türkiye'ye dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious