Çin'deki felaket büyüyor: Ölü sayısı 30 bine yükseldi

Çin'deki felaket büyüyor: Ölü sayısı 30 bine yükseldi.21049
  • Giriş : 18.05.2008 / 10:23:00

Çin'de meydana gelen 7.9 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 30 bine yaklaştığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enkaz altında kalan binlerce insandan ümit kesilse de, arama çalışmaları mucizevi kurtuluşlara da sahne oluyor. Tang Xiong adlı depremze Sichuan eyaletine bağlı Beichuan'da çöken bir hastanenin enkazından 139 saat sonra canlı çıkarıldı. Tang'in şuurunun açık olduğu kaydedildi.

Resmi haber ajansı Xinhua, Tang'dan 8 saat önce, Beichuan'daki başka bir enkazdan bir erkeğin kurtarıldığını aktardı. Sağlık durumu hakkında bilgi verilmeyen depremzedenin hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

Japonya, Rusya, Güney Kore ve Singapur'dan bölgeye giden 200'den fazla kurtarma görevlisi, Çinli askerlerle birlikte kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Rus kurtarma ekibinin, 61 yaşında bir adamı 127 saat sonra sağ olarak enkazdan çıkardığı belirtiliyor.

SEL TEHLİKESİ AZALDI

Toprak kayması nedeniyle yatağı kapanan nehirlerin sebep olduğu sel tehlikesinin sona erdiği bildirildi.

Resmi haber ajansı Xinhua, yetkililerin, deprem bölgesinde önü kapanan üç nehrin taşarak sularının yön değiştirmesine izin verdiklerini, sel tehlikesinin sona erdiğini kaydetti. Bir hükümet yetkilisi de nehirlerdeki su seviyesinin düştüğünü doğruladı.

Kabine sözcüsü Guo Weimin, 7,9 büyüklüğündeki depremin neden olduğu felakette son duruma göre 28 bin 881 kişinin öldüğünü açıkladı. Xinhua, yerel yetkililere dayanarak verdiği haberlerde 10 binden fazla kişinin hala enkaz altında olduğunu duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious