Çin'deki katliama protesto istifaları

Çin'deki katliama protesto istifaları.76953
  • Giriş : 08.07.2009 / 16:59:00

TBMM Türkiye-Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı İhsan Arslan, dostluk grubundan istifaları değerlendirdi. Arslan, yaşananlar karşısında duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Türkiye-Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan, dostluk grubundan istifaları, ''Halkımızın haklı tepkilerini ifade ediyor. Umarım bu tepkiler caydırıcı olur'' diye değerlendirdi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşananlar karşısında duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

''Çin'de olsun, başka yerde olsun, insan canına kıyılmasını kınıyoruz. Bu Çin'de değil, dünyanın neresinde olursa olsun, insan olarak sessiz kalınamayacak müessif olaydır'' diyen Arslan, Çin yetkililerinin, kısa zamanda işin sorumlularını tespit edip, yargıya havale etmesini temenni etti.

Arslan, bölgede yaşananlara karşı duyarlı olduklarını, bu olaylar karşısında dünyanın da seyirci kalmamasını istedi.

İhsan Arslan, ''Temennimiz bu olayların, Çin'in vatandaşları arasında derin nefret ve düşmanlık hislerini kabartmaması, artırmamasıdır, tırmandırmamasıdır. Çin'de yaşayan tüm etnik unsurların birlikte, barış içinde yaşamalarını temenni ediyoruz. İnşallah kısa zamanda bu olaylar biter ve yaralar da sarılır'' diye konuştu.

Dostluk Grubundan istifaların anımsatılması üzerine Arslan, Çin Dostluk Grubunun, en çok üyesi olan grup olduğuna işaret etti. Arslan, istifaları, halkın, haklı tepkisi olarak değerlendirerek, ''Umarım bu tepkiler, caydırıcı olur'' dedi.

''Siz istifa etmeyi düşünüyor musunuz?'' sorusuna Arslan, ''Yok, hayır. Bizim görevimiz, şartlar ne olursa olsun Çin halkının kendi arasında huzur içinde yaşamasını arzu etmek, buna Türkiye'den katkıda bulunmak, Türkiye ile Çin arasında gelişmekte olan dostane ilişkileri artırmak, güçlendirmek'' karşılığını verdi.

Arslan, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın, ''kendisinin sessiz kaldığına'' yönelik eleştirilerinin hatırlatılması üzerine, pozisyonlarıyla, caydırıcı olmaya çalıştıkları kaydetti. Arslan, devletin kurumlarının, gereken tepkiyi, makul ölçüler içinde vereceğini dile getirdi.

Ayrıca, AK Parti Trabzon Milletvekili Asım Aykan, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliğine yazı göndererek, dostluk grubundan istifa etti.

Aykan yazısında, ''Hiçbir evrensel hukuk kuralı ve insan hakları ile bağdaştırılamayacak bu insanlık dışı tavrınızı, şahsım, temsilcisi olduğum Trabzon halkı ve Türk milleti adına protesto ediyor, üyesi bulunduğun Çin Halk Cumhuriyeti Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeliğinden istifa ediyorum'' ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*