Çin'deki maden kazasına müebbet hapis

Çin'deki maden kazasına müebbet hapis  	.15149
  • Giriş : 25.02.2008 / 09:00:00

Çin'de geçen yıl 105 kişinin ölümüyle sonuçlanan maden kazasında ihmalleri bulunan 3 kişi ömür boyu hapisle cezalandırılırken, diğer 14 kişi de çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Resmi Xinhua ajansının haberinde, geçen aralık ayında kuzeydeki Shanxi eyaletinde meydana gelen olayla ilgili olarak Linfen'da görülen davada mahkeme resmi temsilcisi Wang Hongliang, yatırımcı Wang Donghai ve üretim müdürü Kong Huiping'i ömür boyu hapse mahkum etti. Kazanın oluştuğu Ruizhiyuan madeninin müdürü Gao Jianmin ve yardımcısı Qin Sanshun ise 20 yıldan fazla hapisle cezalandırıldı. Maden şirketine de kaçak patlayıcı ticareti yapmak, kanunsuz maden çıkarmak ve vergi kaçırmaktan 26 milyon dolar para cezası verildi. Xinhua, diğer cezalar hakkında bilgi vermedi.

Dünyada en çok maden kazaları ve buna bağlı ölümlerin meydana geldiği Çin'de günde ortalama 10 kişi bu kazalarda hayatını kaybediyor. Geçen ağustos ayında doğudaki Shandong eyaletinde iki madeni su basması sonucu 181 madenci hayatını kaybetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious