Çin’deki maden patlamasında 27 kişi öldü

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Çin'in kuzeybatısındaki Shaanxi(Şanşi) eyaletinde bulunan bir kömür madeninde meydana gelen patlamada 27 kişi öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2005'te yıllık üretimi 31 bin tonu bulan ocaktaki patlamanın ardından ilk olarak 24 kişinin öldüğü açıklanmıştı. Yetkililer, yapılan çalışmalar sonucunda 3 işçinin cesedine ulaştıklarını, 5 işçinin ise halen kayıp olduğunu kaydetti. Patlama esnasında kömür ocağında 39 işçinin bulunduğu ve bunlardan yalnızca 7'sinin kurtarıldığı ifade edildi. Resmi rakamlara göre Çin'de geçen yıl meydana gelen 3 bin 300'den fazla maden kazasında 6 binden fazla kişinin öldü. Çin'de her yıl yeterli emniyetin ve donanımın olmamasından dolayı 20 binin üzerinde işçinin öldüğü iddia ediliyor.

Pekin yönetimi nisan ayı başlarında yıllık üretimi 30 bin tonun altında olan kömür ocaklarının 2007 sonuna kadar kapatılmasını kararlaştırmıştı. Çin'deki enerjinin üçte ikisinden fazlası kömürden elde ediliyor. Gözlemciler dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip Çin'in enerji ihtiyacının karşılanması için kömür madenlerinin kapasite üzerinde üretim yaptıkları ve bunun da kazaların başlıca sebeplerinden biri olduğu ifade ediliyor.

Çin'de son 60 yıldaki en büyük maden kazası 14 Şubat 2005'te ülkenin kuzeyindeki Fuxin şehrindeki Sunjiawan kömür madeninde meydana gelmiş ve bu kazada 214 kişi hayatını kaybetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious