Çin'deki patlamada ölenlerin sayısı 28 oldu

  • Giriş : 07.05.2007 / 00:00:00

Çin'in kuzeyindeki bir madende Cumartesi günü meydana gelen patlama sonrası ölenlerin sayısı 28'e yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin resmi haber ajansı Xinhua, Shanxi eyaletinde bulunan Linfen şehrindeki Pudeng kömür madeninde gaz sıkışması sonucu meydana gelen patlama sonrasında bugün 5 cesedin daha çıkarıldığını bildirdi. Ulaşılamayan 2 madencinin arama kurtarma çalışmaları ise halen devam ediyor. 100 kişiden oluşan kurtarma ekibi, madenin derin kısımlarına hava akımını sağlamaya çalışıyor.

Yetkiler, kuyuların halen gaz ile dolu olduğunu ifade ederek, çalışmaların sessiz, yavaş ve dikkatli bir şekilde sürdürüldüğünü belirtti. Patlamanın olduğu sırada madende 125 kişinin çalıştığı açıklandı. Görgü tanıklarından Li Junping, olay meydana geldiği sırada madene yakın bir yerde çalıştığını belirterek, "Girişten 500 metre kadar uzaktaydım. Patlama olduğu an şiddetli bir dalga beni yere devirdi. Kalkıp oradan uzaklaşmam gerektiğinin farkındaydım. Sarhoş gibi hissettim ve koşarak oradan kurtuldum" dedi.

Sağ olarak kurtulan madencilerden Wang Liucheng ise "Madenden dışarı kaçmaya çalışırken baygın gibiydim ve koşarken tökezledim. Sonrasında hastanede uyandığımı hatırlıyorum. Kabus gibiydi" diye konuştu. Patlamanın ardından kuyudan kaçabilen 23'ü yaralı 95 madenci, karbon monoksit zehirlenmesinden dolayı hastaneye kaldırıldı. Geçtiğimiz hafta Shanxi'deki başka bir madende meydana gelen patlamada da 14 kişi yaşamını yitirmişti.

Yıllık 150 bin ton kömür çıkarma kapasitesine sahip Pudeng madeni, 1986 yılında açıldıktan sonra 2004 yılında özel sektöre geçti. Eyalette bir yılda çıkarılan 600 milyon ton kömür, ülke genelinde çıkarılan kömürün yüzde 26'sını oluşturuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious