Çin'deki tayfunda ölü sayısı 295'e çıktı

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Çin'i saatte 270 kilometrelik hızla vuran Saomai tayfununda ölenlerin sayısı 295'e çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yetkililer, son 50 yılın en güçlü tayfunu olan ve adını Vietnamcada Venüs gezegeninden alan Saomai'nin son olarak vurduğu güneydoğu sahilindeki Fucien eyaletinin Fuding limanı açıklarından 59 kişinin daha cesedine ulaşıldığını söyledi. Son rakamlara göre Fuding'de tayfundan dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 178'e çıkarken, 94 kişinin halen kayıp olduğu ve ölü sayısının artabileceği açıklandı.

Çin'i geçen perşembe vuran ve saatteki rüzgar hızının 270 kilometreyi bulduğu Saomai tayfununda Fucien eyaletinde 206, Cıcian'da 87, Cianşi'de ise 2 kişi hayatını kaybetti


-ÖLÜ SAYISININ BİNE ULAŞMASINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

Hong Kong'da yayınlanan South China Morning Post gazetesi ise bölgede yaklaşık bin kişinin öldüğünden endişe edildiğini yazdı. Ancak Çin'in resmî haber Şinhua, sadece 108 kişinin kayıp olduğunu ve kızgın akrabaların denizde kayıp yakınlarını kayıklarla aramaya devam ettiklerini bildirdi.

Yetkililer, afetzedelere gıda ve çadır dahil yardım malzemelerinin dağıtıldığını ve arama ve kurtarma çalışmalarının son hızıyla devam ettiğini bildirdi.

Devlet medyası, Çin'de temmuz ayında oluşan doğal afetlerde yaklaşık bin kişinin öldüğü, 310 kişinin kaybolduğu ve oluşan ekonomik zararın ise yaklaşık 9 milyar dolar olduğunu duyurmuştu.

Çin'de resmi rakamlara göre, Mayıs ile Temmuz ayları arasında hava şartlarına bağlı olarak oluşan olaylarda 1300 kişi ölmüş, 306 kişi de kaybolmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious