Çin'den, ABD'nin uçak gemisi ziyaretine veto!

Çin'den, ABD'nin uçak gemisi ziyaretine veto!.4303
  • Giriş : 22.11.2007 / 09:28:00
  • Güncelleme : 22.11.2007 / 09:31:49

Washington - Vietnam savaşından beri Amerikalı denizcilerin tatil günlerinde aileleriyle buluştukları limanlardan biri olan Hong Kong'a Şükran Günü tatili için planlanan uçak gemisi ziyareti, Çin engeliyle karşılaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nicole Thompson, "Çin Dışişleri Bakanlığı'nın son dakikada reddetmesinden ötürü USS Kitty Hawk saldırı grubu, Hong Kong'a planlanan ziyaretini gerçekleştiremeyecek" dedi.

Uçak gemisi ve beraberindeki gemiler dün limana giriş için izin beklemişlerdi. Gemilerdeki yaklaşık 8 bin denizci ve havacının yakını Amerikalılar da Şükran Günü'nü onlarla birlikte geçirebilmek için önceden Hong Kong'a gelerek beklemeye başlamışlardı.

Çin, bu durumla ilgili henüz hiç bir resmi açıklama yapmadı. ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Çin'e yaptığı ziyaretin üzerinden birkaç hafta geçmesinden sonra ortaya çıkan bu durum, ABD açısından sürpriz oldu.

Çin'in izin vermeyi reddetmesinin nedenine ilişkin çeşitli olasılıklar bulunuyor. Bunlardan biri olarak, ABD'nin Tayvan'a füze sistemlerini yenilemesi için yapmayı planladığı 940 milyon dolarlık silah satışı gösterildi. ABD Başkanı George Bush'un, Tibetli Budist Rahip Dalai Lama ile geçen ay yaptığı görüşmenin de Çin'in bu tutumuna yol açmış olabileceği yorumu yapıldı. Çin hükümeti, Dalai Lama'yı hain olarak kabul ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious