Çin'den 9600 müslüman hacca gidecek

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Kurban Bayramında Çin'den 9600 Müslüman'ın hacca gideceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çin İslam Derneği yetkilileri, Çin'den bu yıl hacca kuzeybatıdaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile Çinghay, Gansu, Ningşia ve Şaanşi eyaletleri, kuzeydeki İç Moğolistan Özerk Bölgesi, orta kesimdeki Henan ve kuzeybatıdaki Yunnan eyaletleri olmak üzere sekiz özerk bölge ve eyaletten Müslümanların gideceklerini açıkladı.

Derneğin başkan yardımcısı Yang Cibo, geçen yıllardan farklı olarak bu yıl Medine'ye 31 özel uçak seferi yapılacağını belirtti. Çinli Müslümanlar daha önce uçakla Cidde'ye gidiyorlar ve oradan otobüslerle Medine'ye geçiyorlardı.
Söz konusu seferler 29 Kasım ve 17 Aralık tarihleri arasında Pekin, Lancou, Urumçi ve Kunming'den yapılacak. Çinli Müslümanlar 5-24 Ocak 2007 tarihleri arasında geri dönecekler.

Çin İslam Derneği hac için ilk kez 1989 yılında özel uçak organizasyonu yapmıştı. O zamandan bu yana yaklaşık 120 bin Çinli Müslüman hacca gitti.

China Daily gazetesinin haberinde, Çinli Müslümanlarla birlikte 20 sağlık görevlisinin Suudi Arabistan'a gideceği kaydedilirken, bu ülkede artık Çin lokantaları bulunduğuna ve Çinlilerin yemek konusunda zorluk çekmeyeceklerine işaret edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious