Çin'den ABD'ye Tayvan uyarısı

Çin'den ABD'ye Tayvan uyarısı  .4303
  • Giriş : 01.03.2008 / 15:14:00

ABD Temsilciler Meclisi'nin Dış ilişkiler Komisyonu'ndan geçen "Tayvan'ın demokratik seçimine destek" önergesinden rahatsız olan Çin yönetimi, Washington'u sert bir şekilde uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, 27 Şubat'ta geçen söz konusu önergeyle ilgili olarak, "Bu önerge Çin'in temsiliyetini hiçe saymaktadır ve tek Çin ilkesine aykırıdır." dedi. Bu tasarının Tayvan'ın lideri Chen Shui-bian'a yanlış sinyal verdiğinin altını çizen Gang, Çin'in bunun tamamen karşısında olduğunu vurguladı.

Sözcü Qin, ABD Temsilciler Meclisi'ni, şu an Tayvan Boğazı'ndaki durumun hassasiyetini, karmaşıklığını ve Tayvanlı yetkililerin ayrıkçı tabiatlarını daha iyi anlamaya çağırdı. Çinli yetkili, ilgili tasarının getireceği olumsuz sonuçların ortadan kalkması için kongreden gerekli adımları atmasını ve Tayvan'ın bağımsızlığı yönünde hareket eden ayrılıkçı kuvvetlere yanlış sinyal vermemesini istedi.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, kısa süre önce Pekin'e yaptığı ziyaretinde Çin'in anavatanın parçası olarak gördüğü Tayvan'ın Birleşmiş Milletler'e üyelik başvurusu için referandum yapma planını eleştirmiş ve bunun kimseye faydası olmadığını söylemişti. Yine Pekin'i ziyaret eden İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband da aynı görüşleri dile getirmişti.

İKİ ÜLKE ARASINDA ASKERİ ACİL HAT KURULDU

Bu arada Çin Savunma Bakanlığı, iki ülke arasında uzun zamandan beri görüşülen askeri acil hattın kurulması için anlaşmaya varıldığını duyurdu. Söz konusu hattın bu ay operasyona başlayacağı belirtildi. Anlaşma, Çin Savunma Bakanlığı Dışişleri Direktörü Maj-Gen Qian Lihua ile ABD Savunma Bakan Yardımcısı Charles Ray arasındaki 2 günlük görüşmeden sonra imzalandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious