Çin'den Windows'a rakip çıktı

Çin'den Windows'a rakip çıktı.6933
  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

ABD'nin işletim sistemlerinden güvenlik nedeniyle rahatsızlık duyan Çin, kendi güvenliğini sağlamak için sunucu özelliğine de sahip yeni bir işletim sistemi geliştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kylin adı verilen işletim sistemi kısa süre önce 863 numaralı yüksek teknoloji araştırma ve geliştirme programı ofisince tanıtıldı. Normal işletim sistemleri ile uyumlu olan ve birden fazla mikroişlemci destekleyebilme özelliğine sahip olan sistem, değişik yapıdaki bilgisayarlarda da çalışabiliyor.

Linux ve Free Standarts'ın onayını da aldığı belirtilen Kylin işletim sistemi, Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'nca devletin kendine ait bir sistemi olması açısından stratejik öneme sahip görülüyor. Söz konusu sitem ülke güvenliği için 2002 yılında devletin katkısıyla Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne hazırlatıldı. Çin'in teknoloji araştırmalarında olağanüstü ilerlemenin bir göstergesi olan işletim sistemi, IBM'i satın alan ve dünyanın en büyük üçüncü bilgisayar şirketi Çinli Lenovo ile de daha şimdiden üretim ve kullanım anlaşması imzaladı. Kylin işletim sisteminin, Çin'de güvenliğin söz konusu olduğu devlet dairelerinde kullanılmaya başlandığı belirtildi.

Çin, internetin bütün ana sunucularının Amerika'nın elinde olmasından oldukça rahatsız ve Amerika'ya bu konuda büyük baskı uyguluyor. Teknolojik rekabet gücü ve devlet güvenliği için yıllar önce kendi bilgisayar işlemcisini üretme kararı alan Çin'in bu yolda büyük ilerleme kaydettiği ve şimdiden Pentium III standartlarındaki bir teknolojiye ulaşıldığı kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious