Cindoruk: Bu Anayasa eskimiştir

  • Giriş : 30.12.2006 / 00:00:00

TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, cumhurbaşkanlığı ile ilgili tartışmaların sebeplerinden birinin de Anayasa’nın artık eskidiği görüşünü savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cindoruk, cumhurbaşkanlığı ile ilgili tartışmaları ANKA’ya değerlendirdi. Cumhurbaşkanlığı ile ilgili yapılan tartışmaların hukuki hiçbir değerinin olmadığını belirten Cindoruk, “1983’ten bu yana TBMM 3 tane Cumhurbaşkanı seçti. Hiçbirisinde bu tartışmalar yaşanmadı. Anayasa aynı Anayasa. Teamüllere ve Anayasa aykırı hiçbir şey yok” diye konuştu.

TARTIŞMALAR FAZLA

Cindoruk, Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun, “Bu iktidar cumhurbaşkanını seçemez” sözlerini ise anlamsız bulduğunu belirterek, “Kendileri iyi bir hukukçudur. Ancak, Meclis dışından bir hukukçudur. Bu yorumları fazladır. Bu Anaya 83’ten beri aynıdır. Tartışılacak tarafı yok. Hiçbir senaryo bu cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkilemez” dedi.

PARLAMENTO FİLM SETİ DEĞİL

Bu tartışmaların bir tek faydası olduğunu söyleyen Cindoruk konuşmasına şöyle devam etti, “Bu tartışmaların bir tek faydası olmuştur. Bu Anayasa artık eskimiştir. Bu tartışmalar daha çok onun için yapılıyor. Anayasa’nın bazı maddeleri açık değil. TBMM’nin Anayasa’yı yorumlama hakkı yok. Onun için bu Anayasa artık değişmeli. Bu tartışmalar Anayasa’nın açık olmadığı için yapılıyor. Bazı maddelerinin değiştirilerek okunabilir hale getirilmesi lazım. Cumhurbaşkanlığı seçimleri tek dereceli ve iki turla seçilmeli.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious