Cindoruk: Erdoğan aday olmamalı

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, ''Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'ye yapacağı en büyük iyilik, cumhurbaşkanlığına aday olmamaktır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

10 Aralık Hareketince Dedeman Otelinde düzenlenen ''Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanı Seçimi'' konulu panelde konuşan Cindoruk, laikliğin Türk devriminin özü olduğunu ifade etti.

Cindoruk, ''Eski meclis başkanı olarak diyorum ki, ortada bir mahkeme kararı var. Bu bir Yargıtay kararı. O kararda Başbakan hakkında ileri sürülen suç, şiir okumaktan ibaret değil'' diye konuştu.TCK'nın 312. maddesinin kaldırıldığını, ancak yerine yeni TCK'da 216.maddenin getirildiğini hatırlatan Cindoruk, Başbakan Erdoğan'ı mahkum eden Yargıtay kararının araştırmaya dayandığını söyledi.

Erdoğan'ın, daha sonra yapılan değişiklikle milletvekili ve Başbakan olduğuna işaret eden Cindoruk, şöyle devam etti:
''Sayın Erdoğan'ı adli sicil sabıka kaydından çıkartsak bile karar duruyor. Bu karar varken devletin temeli laiklikse, 'referansımız İslam'dır' diyen bir kişi Cumhurbaşkanı olabilir mi, laik Cumhuriyetin Anayasasına göre? Bunu tartışacak bir makama ihtiyaç var. Kararda Erdoğan'ın İslami referanslara dayalı konuşma gerekçeleri var. Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa o zaman Cumhurbaşkanı ile Anayasa arasında çelişki olacak. O çelişkiyi devlet, Cumhuriyet, Anayasa Mahkemesi taşır mı?''

Cindoruk, ana muhalefet partisine bu konuda görev düştüğüne işaret ederek, partinin konuyu ''eylemli iç tüzük ihdası'' için Anayasa Mahkemesine götürmesi, Mahkemenin de Anayasa'yı koruyacak bir karar vermesi gerektiğini savundu.

-ERDOĞAN'IN ADAYLIĞI-
Cindoruk, siyasette iddiası varsa Başbakan Erdoğan'ın genel seçimlere yeniden girmesi gerektiğini ifade ederek, ''Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'ye yapacağı en büyük iyilik, cumhurbaşkanlığına aday olmamaktır'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı için partisinin MKYK'sında karar alınacağını ifade ettiğini belirten Cindoruk, Cumhurbaşkanı adayını bir partinin karar organının tayin edemeyeceğini, bunun da Anayasa'ya aykırı olduğunu ileri sürdü. Cindoruk, AK Parti içinde Vecdi Gönül gibi geçmişte devlet adamlığı
yapmış deneyimli bir kişinin bulunduğunu ve cumhurbaşkanlığına aday gösterilebileceğini sözlerine ekledi.

-ALTAN ÖYMEN-

Eski CHP Genel Başkanlarından Altan Öymen de Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunun çok partili siyasi hayata geçildiği 1946'dan bu yana hep tartışmalı olduğunu belirterek, bunu engellemenin yolunun sağduyudan geçtiğini söyledi.

Öymen, ''Milletimin tümünü kucaklaması gereken Cumhurbaşkanlığına Tayyip Erdoğan'ın gelmesi doğru değildir'' dedi.

-''CİNDORUK GİBİ BİR ADAY GERİLİMLERİ SONA ERDİRİR''-

10 Aralık Hareketi Sözcüsü Prof. Dr. Burhan Şenatalar da Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda Türkiye'nin, ''Erdoğan aday olsun mu, olmasın mı?'' konusuna kilitlendiğini belirterek, toplumda bir gerilim ve kaygı yaşandığını, bunun da ''Çankaya'nın ele geçirilmesi ve iktidar alanının genişletilmesi'' endişesinden kaynaklandığını savundu.

Şenatalar, ''Cumhurbaşkanı adayının, AK Parti içinden olsa dahi milli görüş geleneğinden gelmemesi gerektiğini'' ileri sürerek, ''Doğru olan sağdan demokrat bir aday göstermek. Cindoruk gibi bir aday gerilimleri sona erdirir'' dedi.

Bilgi Üniversitesi Anayasa Hukuku Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serap Yazıcı da Anayasa'nın 101. maddesinin Cumhurbaşkanı olacak kişide aranan şartları belirlediğini kaydederek, ''Buna göre, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığına seçilmeye elverişli şartlara haiz olduğu görülmektedir'' dedi.

-CİNDORUK ADAY OLUR MU?-

Panelde verilen arada gazeteciler Cindoruk'a, ''Aday olup olmayacağına'' ilişkin sorular yöneltti. Cindoruk, Şenatalar'ın sözlerine atıfta bulunarak, bunların birer varsayım olduğunu söyledi.
Bir gazetecinin, ''Milletvekillerinin 5'te 1'i sizi aday gösterirse aday olur musunuz?'' sorusu üzerine de Cindoruk, ''Hayır, benden geçti'' yanıtını verdi.
Cindoruk, 14 Nisanda Ankara'da yapılacak mitinge ilişkin soru üzerine de konunun miting aşamasını geçtiğini ve ciddi bir mesele olduğunu söyledi.

-ERDAL İNÖNÜ'DEN TAVSİYE-

Panele dinleyici olarak katılan Prof. Dr. Erdal İnönü de gazetecilerin ''Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili ne düşünüyorsunuz?'' sorusu üzerine, ''Parlamento maalesef adayları belirliyor. Dışardan aday gösterme şeyi yok. O bakımdan bir şey söyleyemiyorum'' dedi.

İnönü, ''Erdoğan'ın aday olmasını nasıl değerlendirdiğine'' ilişkin soruya ''Anayasa'da Cumhurbaşkanı yemini var. Onu okumanızı tavsiye ederim'' cevabını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious