Cindoruk Ergenekon için geri dönüyor

Cindoruk Ergenekon için geri dönüyor.13112
  • Giriş : 07.05.2009 / 10:05:00
  • Güncelleme : 07.05.2009 / 10:40:34

Demirel ve Cindoruk'un Ergenekon'u savunan sözleri hariçten gazel okumaydı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demokrat Parti'de (DP) genel başkanlık yarışı kızışıyor. Ulusalcı cephe, 16 Mayıs'taki olağanüstü kongre için Hüsamettin Cindoruk'u aday gösterdi. DP Genel Merkezi'nde adaylığını açıklayan Cindoruk'a 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de destek verdiği belirtiliyor. Cindoruk, "Adaylığımı açıklamadan önce kendisiyle görüştüm. Desteği her zaman benimle." dedi.

Cindoruk, adaylığını açıkladığı toplantıda Ergenekon soruşturmasını eleştirdi. Cindoruk, "Anayasa Mahkemesi'nde dahi ayrışma var. Organize suç örgütü olur. Ama organize savcı, organize mahkeme olamaz. İlk defa sivil bir sıkıyönetim yaşanıyor." ifadelerini kullandı. Ekonomik krizin önemli olmadığını belirten Cindoruk, "Devlet krizi var. Devlet krizini aşalım." görüşünü savundu. Ardından dindar ve ibadetlerine bağlı olduklarını ileri sürdü. 76 yaşındaki Cindoruk'un "Siyasette gençlere ihtiyaç var. Bu gençlerden biri de benim." esprisi gazetecileri güldürdü.

MESUT YILMAZ'A DEVREDECEK

Cindoruk'a Demirel'in yanı sıra eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın destek verdiği dile getiriliyor. Buna göre Cindoruk, ANAP ile DP'yi birleştirip koltuğu Yılmaz'a bırakacak.

DARBE ŞAKŞAKÇISI DP'NİN BAŞINA GEÇEMEZ

Cindoruk'un adaylığına DP Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Ceylan'dan sert tepki geldi. Kongreyi darbecilerin değil demokratların kazanacağını belirten Ceylan, "Mahallî seçimlerde başka partilere oy verilmesi telkininde bulunanların aklına DP şimdi mi gelmiştir? Bu kişiler partimizin bahşettiği makamları demokrasi dışı mahfillerin hizmetine sunmaktan çekinmemiştir. 28 Şubat sürecinde postmodern darbecilerin aracı olmuşlardır. İsimleri hâlâ darbecilerle birlikte anılıyor." dedi.

Cindoruk'un DYP'yi parçalayarak yeni bir parti kurduğunu hatırlatan Ceylan, şöyle devam etti: "Binde bir oy alan DTP'yi kuranların son çırpınışlarına üzülüyoruz. Milli iradeyi militarizme teslim eden, 27 Nisan e-muhtırasına destek veren, 367 dayatmasını savunan, Ergenekoncuların avukatlığına soyunan ulusalcı çizgideki bir şahsın adının partimizle anılmasını DP'ye saygısızlık olarak görüyoruz. DP misyonuna suikast teşebbüsünde bulunanlara kongre en güzel cevabı verecektir."

27 Nisan e-muhtırası ile 367 şartına destek çıktı

YASSIADA'DA eski Başbakan Adnan Menderes'in avukatı olarak tanınan ancak daha sonra bunun doğru olmadığı ortaya çıkan Cindoruk, Demirel'in en yakınındaki isim oldu hep. Cindoruk, 27 Nisan 2007'deki e-muhtıraya ve 367 şartına da destek çıktı. Cindoruk'un 367 şartını hararetle desteklemesi üzerine kendisine, '367 Hüsamettin' adı yakıştırıldı. Yıllarca birlikte çalıştığı Aydın Menderes de Cindoruk'un bu tutumunu sert bir dille eleştirmiş 'Cindoruk, 28 Şubat'çılığına o yetmiyormuş gibi bir de 27 Nisan'cılığı ekledi' demişti.

Ergenekon savunucusu

CİNDORUK, Ergenekon davasıyla ilgili karşıt yorumlarıyla dikkat çekti. Cindoruk, dava sürecinde 'Siz orgeneralinden, YÖK Başkanı'na kadar her muhalif düşünceyi gözaltına alırsanız hukukun otoritesi kalır mı' yorumlarını yaptı. 'Yani bu şikayet ettiğimiz iddianamede isimleri takılı birçok dava yüksek hakimlerimizin, yüce hakimlerimizin, yargıçlarımızın elinde eriyip gidecektir' yorumları yaptı.

Ergenekoncular beni koltuktan etti

DP Genel Başkanlığı'ndan istifa eden Süleyman Soylu ise Ergenekon karşıtı söylemleriyle dikkat çekti. Soylu, partideki Ergenekoncuların kendisini genel başkanlıktan uzaklaştırdığını açıkladı ve Ergenekon'la ilgili olarak, 'Ergenekon örgütü iktidarı milletten alma girişimidir, her yerde izi var. Devlet yıpranmıştır, bu haliyle adım atamaz. Bir numaraya ulaşılmazsa, bu davanın başlangıcıyla sonu arasında fark olmaz. Ergenekon davası darbeleri de içine alan tarihî hesaplaşmanın önünü açmalı, Türkiye'nin karanlık dönemleri aydınlatılmalı' dedi. 'Ergenekon, devlet içinde ayrı bir etkinlik bulundurmak isteyen bir anlayışın devlet dışına çıktığı zamanda, hem devlet çerçevesinde hem de onun sirayet ettiği başka alanlarda ilelebet bir iktidar yürütme arzusunun tanımıdır'diyen Soylu şöyle devam etmişti: 'DP-ANAP birleşmesinin gerçekleşmemesi ve 367 kriziyle cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Meclis'in kilitlenmesinin altında Ergenekon var. Merkez siyaset üzerinde ağır ve çok ciddi baskılar hep var oldu. Bu da onlardan birisidir. Bu baskılar da öteden beri DP çizgisi üzerinde yoğunlaşıyor.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*