Cindy Sheehan mücadeleden vazgeçti

  • Giriş : 29.05.2007 / 20:15:00

Cindy Sheehan oğlunu Irak'ta kaybetmişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Oğlunu Irak Savaşı'nda kaybettikten sonra, yaptığı eylemlerle savaş karşıtı mücadelenin simgesi haline gelen ''barış annesi'' Cindy Sheehan mücadelesinden vazgeçti.

2005 yazında aylarca ABD Başkanı George Bush'un Teksas'taki çiftliğinin önünde kamp kurarak Bush ile görüşmeye çalışan Sheehan, Bush ile görüşemese de savaş karşıtlarının enerji dolu simgesi olmuştu.

Sheehan, internet mesajında, "Bu, Amerikan savaş karşıtı hareketinin 'yüzü' olarak, benim istifa mektubumdur. Mücadelem bankadaki hesaplarımı boşalttı, evliliğimi mahvetti, diğer çocuklarımla gerilime sebep oldu. Evime dönüp, hayatta kalan çocuklarıma annelik edeceğim ve kaybettiğimi yeniden kazanmaya çalışacağım" dedi.

Sayısız eylem düzenleyen ve birçok kez sorgulanan Sheehan, bu kararı 1 yıl düşündükten sonra aldığını da belirterek, "Bu sabah çıkardığım en acı sonuç, Casey'nin bir hiç uğruna öldüğüdür. Ölümünden sonra her gün, bu ölüme bir anlam vermeye çalıştım. Casey, (popüler bir Amerikan televizyon programı olan) 'American Idol'ün bir sonraki bölümünü (Irak'taki) ölü sayısından daha çok düşünen, Demokratlarla Cumhuriyetçilerin insan yaşamlarıyla siyaset yapmakta olduğu bir ülke için öldü" açıklamasında bulundu.

Savaş karşıtı hareketin hiçbir şeyi değiştirmediğini gördüğü için umudunu kaybettiğini belirten Sheehan, Bush'un hiçbir zaman "görevinden dilemeyeceğini" ve sistemin sonsuza kadar böyle devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Sheehan'ın oğlu Casey, Nisan 2004'te Irak'ta öldürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious