'Çingeneler Zamanı' Paris'i yeniden fethetti

'Çingeneler Zamanı' Paris'i yeniden fethetti.10183
  • Giriş : 31.03.2008 / 22:07:00

Yönetmen Emir Kusturica'nın sinema klasikleri arasında sayılan filmi "Çingeneler Zamanı", "fantastik, çingene, punk-operaya" dönüşmüş haliyle sahnelendiği Paris'te, yıllar sonra yine büyük ilgi topluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Paris'teki "Palais de Congres"de sahnelenen "Çingeneler Zamanı" operası, Emir Kusturica'nın 1988 yapımı aynı adlı filminde işlediği, "küçük insanların aşk, ihanet ve suç etrafında dönen büyük öyküsünü" bu defa sahnede anlatıyor.

Kusturica, İtalyan neo realist yönetmen Luchino Visconti ve 70'lerin ünlü İngiliz punk grubuna atıfta bulunarak, uyarladığı eserin, "sessiz sinema, Visconti'nin bir operası ve Sex Pistols deneyiminin bir karışımı" olduğunu söylüyor.

Kusturica, filmi sahneye uyarlamanın "büyük bir sirk yaratmaya benzediğini" belirtiyor. Ünlü yönetmen, 20 yıl önce yaptığı filminin romantik öyküsünün anlamını hiç kaybetmediğini düşünüyor. Kusturica'ya göre, "Doğu-Batı, zengin-fakir gibi farklı dünyaların çelişkisini konu alan hikaye, bugün her zamankinden daha geçerli."

Çingene genç Perhan'ın hüzünlü öyküsünü anlatan "Çingeneler Zamanı" operasında, sahnedeki onlarca müzisyene akrobatlar, jonglörler ve tek tekerlekli bisiklete binen cambazlar eşlik ediyor. Operada rol alanların büyük çoğunluğu filmde de olduğu gibi profesyonel olmayan kişiler.
"Çingeneler Zamanı"nın "hayli şenlikli" operası, Sırbistan ve Yunanistan'da sahnelendikten sonra, Latin Amerika ve Asya ülkelerini de ziyaret edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious