Çin'i sarsan virüs, dünyayı korkuttu

Çin'i sarsan virüs, dünyayı korkuttu.10550
  • Giriş : 02.05.2008 / 12:11:00

Çin'de yayılan EV 71 virüsü dünyayı korkuttu. Bugüne kadar 3 bin kişiye bulaşan virüs onlarca çocuğu öldürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çin’in doğusundaki Anhui eyaletinde Mart ayından bu yana bağırsak virüsünden ölen çocukların sayısının 21’e çıktığı bildirildi.

"EV 71" virüsünün yol açtığı sonuçlarla ilgili ilk resmi açıklama geçen Pazar günü yapılmış ve virüsten eyaletin merkezi Fuyang’da 789 kişinin etkilendiği duyurulmuştu. Ancak resmi Şinhua haber ajansı, düne kadar virüsün bulaştığı kişi sayısının 2 bin 946’ya çıktığını bildirdi.

ÇOCUKLARI ETKİLİYOR

Yetkililer, virüsten etkilenenlerin tamamına yakınının 2-6 yaş arasındaki çocuklar olduğunu açıkladı. Ajansın haberinde, 879 çocuğun halen hastanede tedavi gördüğü ve bunlardan dokuzunun durumunun ciddi olduğu belirtildi.

KAMUOYUNA GEÇ DUYURULDU

Salgının kamuoyuna geç duyurulduğuna ilişkin eleştiriler üzerine, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, gecikmenin, uzmanların hastalığın içeriği ve kaynağı konusunda araştırma yapmasından kaynaklandığı ifade edildi.

EN BASİT ÖNLEM TEMİZLİK

Sağlık yetkilileri, virüsün yayılmasına karşı en basit önlemin, temizliğe dikkat etmek olduğunu kaydetti. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada da virüsün etkileriyle ilgili çalışmaların, menenjit ve kalp hastalıklarına yol açması olasılığı üzerinde yoğunlaştığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious