Çin'in askeri bütçesi 59 milyar dolar oldu

Çin'in askeri bütçesi 59 milyar dolar oldu.17770
  • Giriş : 04.03.2008 / 10:51:00

Ordu harcamalarını arttırması yüzünden Batı ülkeleri tarafından sürekli eleştirilen Çin, bu yıl askeri bütçesini yüzde 18 oranında artırarak 417,8 milyar yuana (Yaklaşık 59 milyar dolar) çıkaracağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BBC'nin haberine göre, uzmanlar Çin ordusuna ayrılan bütçenin açıklananın en az iki-üç katı olduğuna inanıyor. Çin askeri harcamalarında yeterince şeffaf olmamakla eleştiriliyor. Çin Halk Kongresi sözcülerinden Jiang Enzhu, yeni bütçenin maaş ve petrol fiyatlarındaki artışı karşılayacak şekilde tespit edildiğini söyledi.

Sözcü, bütçe içinde silah alımları için ayrılan miktarın büyük olmadığını belirterek "Çin, savunmada kalmayı öngören bir askeri siyaset izlemektedir" dedi.

Jiang Enzhu, "Çin'in sınırlı askeri gücü, tamamen bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumaya yöneliktir ve başka hiç bir ülkeye tehdit oluşturmamaktır" diye konuştu. Sözcü, gayri safi milli hasılayla kıyaslandığında Çin'in savunmaya ABD, İngiltere, Fransa ve Rusya'dan daha az para harcadığını kaydetti.

Çin Halk Kongresi'nin iki hafta sürecek toplantılarında askeri bütçenin yanı sıra yüksek enflasyon gibi diğer ekonomik sorunlar da ele alınacak. Enflasyon sert geçen kışın tarıma olumsuz etkisi nedeniyle Ocak ayında son 11 yılın en yüksek değerine ulaşarak yüzde 7,1 olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious