Çin'in avantajı kalabalık nüfusu

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Şangay Eski Ticaret Ataşesi Sevtap Akgüloğlu, Çin'in kalkınmasındaki en büyük etkenin kalabalık nüfusu olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) eğitim salonunda, UİB ve İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME) iş birliğiyle düzenlenen Çin ülke sohbet toplantısına Şangay Eski Ticaret Ataşesi Sevtap Akgüloğlu konuşmacı olarak katıldı.

Akgüloğlu, Çin'in gelişmesindeki etkenlerin başında kalabalık nüfusu geldiğini kaydetti. Çin, iş gücü açısından zengin bir ülke olduğu için dünyada üretilen her 20 üründen birisini ürettiğini vurgulayan Akgüloğlu şunları söyledi:

"2006 yılının ilk 7 ayına bakıldığında döviz rezervi 954 milyar dolara ulaştı.1.9 enflasyon oranına karşılık, işsizlik oranı yüzde 4.2 olan Çin genç nüfusun yoğun olduğu bir ülke. Yoğun çalışma hayatını sürdürdüklerini düşünen Çin halkı, tatil ve sosyal faaliyetler konusunda kendilerini ödüllendirme yollarına gitmekte. Genç nüfusu çok olan Çin'in pazarına girebilmek için ihtiyaca yönelik ürün çeşitliliği yapamak gerekir. Gelişmekte olan Çin'de de bazı olumsuzluklar göze çarpmakta. Planlananın üzerinde büyüme hızı, enerji açığı, artmaya başlayan üretim maliyetleri ve kitleler arası gelir dengesizliği, ülkede yaşanan olumsuzlukların başında gelmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious