Çin'in en zengini bir kadın

  • Giriş : 12.10.2006 / 00:00:00

Dünyanın en hızlı gelişen ekonomisine sahip olan ve buna paralel olarak zengin sayısının arttığı Çin'de en zengin kişi artık bir bayan.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Can Yin (Zhang Yin) adıyla tanınan ve Nine Dragons Paper adı altında kağıt ticareti yapan bir holdingin başında bulunan Zhang'ın geçen seneki serveti ise 375 milyon dolardı. Çin en zengini unvanını iki kez üst üste 1.7 milyar dolarla GOME elektrik aletleri şirketinin lideri Huang Guangyu elinde tutmuştu. Zhang, bu yıl Huang'ı 2.5 milyar dolarla geçmiş oldu.

Çin'in kuzey doğusundaki Heilongjiang eyaletinde doğan Zhang, şu an Los Angeles'da yaşıyor. Zhang, kişisel servetini, 1985 yılında Hong Kong'da başlattığı paket ve ambalaj sektöründeki yatırımlarıyla sağladı. İlk olarak hurda kağıt ile başlayan Zhang, Çin'de işlediği hurda kağıtları sonrasında ABD'ye satarak bu alanda en büyük ihracatçı oldu. Zhang, her geçen gün büyüyen şirketinin hisselerini de bu yıl Hong Kong Menkul Değerler Borsası'nda halka açtı.

Şanghay merkezli bir araştırmacı tarafından hazırlanan zenginler listesi, Çin'de kişisel serveti bir milyar doların üzerinde olan kişilerin sayısının bir yılda iki katına çıktığını da ortaya koymuş oldu. Listede geçen yıl bir milyar doların üzerinde servete sahip kişilerin sayısının 7'den, bu yıl 14'e çıktığı görülüyor. Listedeki 500 en zengin arasındaki ortalama servetin geçen yıla oranla yüzde 48 artarak şu an 276 milyon dolar olduğu kaydedildi. Geçen yılki ortalama ise 138 milyar dolardı.

Çin'de, büyüyen ekonomi sayesinde zenginler listesi kabarırken, ülkede zengin ve yoksul arasındaki uçurum da büyüyen ekonomiye rağmen hızla artıyor. Çin'in kırsal kesimlerinde yaşayan 700 milyona yakın büyük nüfus, gelişen ve zenginleşen ekonomiden pay alamıyor. Uzmanlar, bu durumun ülkede çok ciddi sosyal problemlere yol açacağını ifade ediyor. Dünyanın en büyük 4. ekonomisine sahip Çin'de kişi başına düşen milli gelir 1700 dolar. Ülkedeki asgari ücret ise 50 ile 100 dolar arasında değişiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious