Çin'in garip parasal yardımı...

  • Giriş : 25.02.2006 / 00:00:00

Çin yönetimi, işgale karşı Japon hükümetine tazminat davası açan vatandaşlarına parasal yardımda bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hukuki Yardım Fonu tarafından bugün yapılan açıklamada, Çin işletmeleri ve vatandaşlarının, sivillerin Japonya'ya tazminat davası açmasına yardım sağlamak için geçen Temmuz ayından bu yana fona toplam 2 milyon 560 bin yuan (320 bin dolar) bağışladığı bildirildi.
Çin Hukuki Yardım Fonu Başkan Yardımcısı Zhao Dengju, düzenlenen bağış töreninde yaptığı konuşmada, para yetersizliğinin Çin vatandaşlarının Japonya'ya yönelik tazminat davası açmasını engellediğini belirtti. Zhao, bu sorunu çözmek için Çin'in hukuk çevresinin geçtiğimiz Temmuz ayında, sivillerin Japonya'ya tazminat davası açması için hukuki yardım adında bir fon kurduğunu kaydetti.

Çin radyosunun haberinde Çinli sivillerin şu ana kadar Japonya'ya karşı açtığı 25 tazminat davasının çoğunu kaybettiği ifade edildi. Söz konusu davaların esas olarak Japon askerlerinin 1930 ve 40'lı yılların başında Çin'i işgal ettiği dönemde işlediği suçlar ve savaştan sonra Japon askerlerinin Çin'de bıraktığı kimyasal silahlardan zarar görme olaylarıyla ilgili olduğu bildirildi.

Çinli'lerin çoğu Japon askerlerinin İkinci Dünya Savaşı'nda Çin'deki gaddarca eylemlerinden dolayı bu ülkeye karşı her defasında nefret kusuyor. Çin, ikinci dünya savaşında 35 bin Çinlinin Japon askerlerinin elinde öldüğünü ileri sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious