Çin’in lideri Hu’nun Afrika ziyareti petrol anlaşmalarıyla sona erdi

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, 18 Nisan'da başladığı 5 ülke ziyaretini tamamlayarak bugün ülkesine döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip Çin, bu gelişmeye paralel olarak her geçen gün artan enerji ihtiyacını istikrarlı bir şekilde karşılamak için petrol bakımından zengin Afrika ülkeleriyle işbirliği kuruyor. Hu, Kenya ziyareti sırasında petrol araştırmaları anlaşması imzaladı. Top of Form
Bu anlaşmayla Çin'in devlete ait petrol şirketi CNOOC Kenya'da petrol arayacak. Çin, Sudan ve Somali sınırı ve karasularında kısa süre önce de petrol aramaya başlamıştı. Geçen hafta, Çin'in devlete ait petrol şirketi, Nijerya'nın petrol alanlarında söz sahibi olmasını sağlayacak 2.3 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamıştı. Nijerya, petrol ve doğalgaz üretimiyle Çin ekonomisinin enerji gereksinimini karşılayacak kilit önemdeki kaynaklardan biri olarak görülüyor. Gözlemciler Çin'in bu ülkelerle enerji işbirliği yapmasını Nijerya petrollerinin en büyük alıcısı Washington ile Pekin yönetimi arasında rekabete neden olabileceğini ifade ediyor. Çin, enerji karşılığında, Nijerya'nın istediği olan yatırım ve teknoloji yatırımı yapıyor. Bu çerçevede çok sayıda Çinli şirket, Nijerya'da fabrikalar kurdu. Bazı kaynaklar Çin'den savaş uçağı alan Nijerya'nın, sorunlu Nijer Deltası'nda kullanmak üzere bu ülkeden devriye botları alacağını kaydediyor.

Çinli şirketler ekonomisinin dev büyümesi sonucu 1990'ların sonralarına doğru yurt dışında enerji araştırmalarına başladı. Son 5 yılda Çin'in Afrika ülkeleri ile yaptığı ticaret 4 kat artarak 2005'te 40 milyar doları buldu. Ancak bazı Afrika ülkeleri artan ticarete karşın, ucuz Çin mallarının bu ülkelerin iç pazarını olumsuz etkilediği ve bundan dolayı geçimin daha da zorlaştırdığından şikayetçi.

-NİJERYALI MİLİTANLARDAN ÇİN'E PETROL SALDIRISI UYARISI-

Öte yandan Nijer Deltası Özgürlük Harekatı (MEND), bu bölgedeki Çinli şirketleri uyardı. Buradaki petrol bölgelerine saldırılar olabileceği uyarısında bulunan MEND, petrol şirketlerinde çalışanlara zarar gelebileceğini duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious