Çin'in parası değerlendi, ekonomi kötüye gidiyor

Çin'in parası değerlendi, ekonomi kötüye gidiyor.19199
  • Giriş : 21.04.2008 / 11:25:00
  • Güncelleme : 21.04.2008 / 11:34:22

Ucuz maliyetli üretimi sayesinde dünya tekstil sektörünün rekabet gücünü elinde bulunduran Çin, para birimi yuan'ın dolar karşısında değer kazanmasından dolayı zor günler yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'in ihracatının lokomotifi konumundaki tekstil sanayisi, bu yıl maliyetlerin artması ve dış pazarın sönük ilgisi nedeniyle ayakta kalmakta zorlanıyor. Çin'in güneyindeki Guangzhou şehrinde 103.'sü düzenlenen ve Kanton fuarı olarak da bilinen Çin ihraç Malları Fuarı'nda yerel şirketler yabancı avındaydı. İlk defa bu kadar çok sayıda ziyaretçinin katıldığı fuarda Çin standlarını bir kaç ziyaretçinin gezmesi ve az sayıda anlaşmanın imzalanması, Çinlileri büyük endişeye sevk etti.

-ÇİNLİLER REKABETTE ZORLANIYOR-

Her alanda maliyetlerin ucuzluğundan dolayı dünya piyasalarında üstünlüğünü elinde bulundururken, şimdilerde Çin parası yuan (RMB)'in dolar karşısında giderek değer kazanması, malzeme ve işçi ücretlerinin artması gibi nedenler Çinlilerin rekabet etme şansını zorlaştırıyor.

Amerikan doları paritesinin yuan karşısında yüzde 18 değer kaybederek 2005'ten buyana 8 yuandan 6.8 yuana gerilemesi Çinlileri olumsuz etkileyen en büyük neden.

Yabancı işadamları Çin mallarının şimdilerde eskiye oranla yüzde 20 daha pahalı olduğunu, o yüzden Vietnam ve Hindistan gibi başka ucuz pazarlar arama düşüncesinde olduklarını ifade ediyor.

Çin'in resmi Xinhua haber ajansına göre, Shandong'da bulunan ülkedeki en büyük kot kumaş üreticilerinden Lanyan Group bu yıl sadece 1 milyon metre sipariş aldı. Bu oranın da geçen yılın beşte birine denk geldiği kaydedildi. Fuara katılan Çinli üreticilerin buna benzer durumlardan dolayı ilk çözüm olarak fiyatlarda bir indirime gideceği belirtildi.

Avrupa, Rusya, Kanada ve Yeni Zelanda'ya satış yapan Ningbo Yongnan Knitting'in satış müdürü Yang Hongchang, pazar fiyatlarının geçen bahara oranla yüzde 10 yükseldiğini, geçen yıl işçilik maliyetlerinin yüzde 10 ve boyama maliyetlerinin de yüzde 8 arttığını söyledi. Döviz kurunda 1 doları 6.2 yuana göre hesaplayarak anlaşma yaptıklarını anlatan Yang, zarardan kaçmak için Euro ve Sterlin olarak da anlaşma yaptıklarını ifade etti.

-DİĞER SEKTÖRLER DE ENDİŞELİ-

Çin'deki bu durumun, başta Türkiye olmak üzere tekstilde önde gelen ülkelerin rekabet elini güçlendireceği kaydediliyor.

Gözlemciler durumun sadece tekstil için geçerli olmadığını, hemen her sektörde aynı sorunun bulunduğunu belirtiyor. Fiyat artışları artık Çin'in "ucuzluk diyarı'' algısını değiştireceğe benziyor. Örneğin araba aksesuarları fiyatlarında da yüzde 15-20, makinelerde ise yüzde 30-40 gibi fiyat artışının olduğu ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious