Çinli bir polis öldürüldü

Çinli bir polis öldürüldü.27866
  • Giriş : 25.03.2008 / 08:50:00

Çin'in Sichuan eyaletine bağlı Garze Tibet Özerk İli'nde dün çıkan olaylarda bir polis öldürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Resmi Şinhua haber ajansının aynı gün geç saatlerde yerel makamların açıklamasına dayanarak bildirdiğine göre, “faillerin görev başındaki silahlı polislere bıçak ve taşlarla saldırması sonucu Vang Gouçüen adlı polis memuru hayatını kaybederken, bazı polisler de yaralandı. Polisin, nüfusun çoğunluğunu Tibetlilerin oluşturduğu bu bölgedeki olay anında kalabalığı dağıtmak için uyarı ateşi açtığı bildirildi.

Öte yandan, Sichuan eyaletinin Aba ilçesinde 16 Martta meydana gelen olaylara karışan 381 kişinin polise teslim olduğu açıklandı. İlçe makamları geçen çarşamba günü bildiri yayınlayarak, olaylara karışanların 10 gün içinde teslim olmaları istenmişti.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Çin Komünist Partisinin köy sekreteri, teslim olanların çoğunluğunun ''aldatılan veya zorlanan sıradan insanlar veya rahipler olduklarını'' belirtti.

Tibet Özerk Bölgesi'nin merkezi Lasa'da 14 Martta başlayan ve daha sonra yayılan olaylara katılanlar ''Tibet'in bağımsızlığı'' yanlısı sloganlar attılar, sürgündeki Tibet hükümetinin bayraklarını taşıdılar ve bazı hükümet binalarına, karakollara, okullara, hastanelere, bankalara ve evlere saldırdılar.

Çoğunluğu Tibetlilerin oluşturduğu 63 bin nüfuslu Aba, Sichuan eyaletinin merkezi Lasa'ya 200 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Olaylardan sonra Tibet'e yabancı gazetecilerin gitmesine izin verilmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious