Çinli Chery Türkiye'de yer baktı

Çinli Chery Türkiye'de yer baktı.17820
  • Giriş : 07.01.2009 / 21:12:00

Türkiye'de fabrika kurmak için yer arayışlarını sürdüren Chery, Sakarya Karasu'da arazi incelemesinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Türkiye'de otomobil üretmek için yer arayışlarını sürdüren Çinli Otomotiv Grubu Chery'nin Batı Avrupa ve Ukrayna Genel Müdür Yardımcısı James Guo ve Batı Avrupa Satış Müdürü Michael Zhou, Sakarya'nın Karasu ilçesinde belirlenen 2 bin 185 dönümlük arazide incelemelerde bulundu.

Mad Air'e ait bir helikopterle Karasu'ya gelen grup, Belediye Başkanı Ahmet Genç'i ziyaret etti. Guo ve Zhou'ya, Chery Mermerler Otomotiv Başkan Yardımcısı Murat Mermer, Chery Sakarya Bölge Distribütörü Şükrü Bülbül ve Mermerler Genel Müdürü Oğuz Eken eşlik etti.

Genç, yatırım bakımından Karasu'nun avantajları olan liman, duble yol, tren yolu, OSB ve uygun arazi yapısı konularında konuk heyeti bilgilendirdi. Genç ayrıca, Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğünün (DLH) üzerinde çalıştığı Sakarya Nehri ağzının genişletilmesiyle, burada yapılması düşünülen yeni dalgakıranlar ve depolama alanları projesi hakkında ayrıntılı bilgi sundu. Genç, yatırım kararı alınması durumunda her türlü kolaylığı göstermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Chery Mermerler Otomotiv Başkan Yardımcısı Murat Mermer ise, Çinli grupla ortak olarak Türkiye'de otomotiv yatırımı yapmak için Tekirdağ, Bursa ve Sakarya illerinde araştırmalar yaptıklarını belirtti.

Bu iller arasında Sakarya ve dolayısıyla Karasu'yu, deniz ve kara ulaşımı yönünden elverişli bulduklarını ifade eden Mermer, Karasu Limanı'nın 10 kilometre batısında Denizköy mevkisinde 2 bin 185 dönümlük bir arazi belirlediklerini söyledi.

Diğer yandan, Çinli yöneticilerin ziyarette, özellikle ilçedeki işçi potansiyeli ve ortalama işçi ücretleri konularında bilgi edindikleri gözlendi.

Mermerler Genel Müdürü Oğuz Eken de, yatırım için Karasu adının öne çıktığını ve gerçekleşmesi durumunda grubun kendi limanını inşa edeceğini söyledi.

Konuk heyet daha sonra, helikopterle Denizköy'de Kibar Holding'in demir çelik fabrikası kurmak için yatırım yaptığı arazinin bitişiğindeki yerde incelemelerde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*