Çinli işadamlarının İzmir çıkarması

Çinli işadamlarının İzmir çıkarması.11056
  • Giriş : 21.10.2008 / 20:33:00

Dış Ticaret Müsteşarlığı Serbest Bölgeler Müdürlüğü'nün organizasyonuyla temas ve incelemelerde bulunmak üzere İzmir'e gelen Çin iş adamları heyeti Ege Bölgesi Sanayi Odasını (EBSO) ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çin Makine ve Elektronik Sanayi Ticaret İthalat ve İhracat Odası Başkanı Wang Zhanxiong önderliğinde makine, gıda ve tekstil sektörlerini temsilen 15 iş adamından oluşan Çin heyeti, EBSO Başkanı Tamer Taşkın ile bir araya gelerek, görüş alışverişinde bulundu.

Tamer Taşkın ziyarette yaptığı sunumla, Çin heyetine İzmir ve sanayi odası hakkında bilgi verdi.

İzmir'in petro kimyadan demir çeliğe, gıdadan tekstile kadar değişik sektörlerde üretimin yapıldığı önemli bir sanayi ve ticaret kenti olduğunu belirten Taşkın, bu çerçevede EBSO'nun da 67 değişik sektörden 4 bin 500 üyesinin bulunduğunu kaydetti.

Taşkın, Türkiye'nin 135 milyar dolar olan toplam ihracatının yüzde 20'sinin İzmir'den yapıldığını, yine toplam konteyner trafiğinin yüzde 50'sinin İzmir Limanı'ndan gerçekleştirildiğini belirtti.

Oda üyelerinin 400'ünün çoğunluğu Avrupalı yabancı firmalar olduğuna işaret eden Taşkın, ''Tabii ki, Çinli firmaları da İzmir'de yatırım yapmaya bekliyoruz'' dedi.

-''YATIRIM YAPMAK İSTİYORUZ''-

Çin heyetine başkanlık eden Wang Zhanxiong da Türkiye'de yatırım yapmak istediklerini ve bu amaçla başta Ege Serbest Bölgesi olmak üzere İzmir'de çeşitli temaslarda bulunduklarını belirtti.

Burada edindikleri bilgileri, ülkelerine dönüşlerinde oda üyelerine aktaracaklarını dile getiren Zhanxiong, Çin ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Zhanxiong, iki günlük Türkiye ziyaretlerinde edindikleri en dikkat çekici bilginin, iki ülke arasındaki dış ticarette önemli ölçüde dengesizlik bulunduğunu saptamak olduğunu belirterek, ziyaretlerin karşılıklı sıklaştırılmasıyla, Türkiye aleyhine olan dengesizliğin giderilebileceğine inandığını sözlerine ekledi.

CAFESİYASET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*