Çinli kızlar evde kaldı!

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Çinli anne babalar, evde kalmış çocuklarına parklarda dolaşarak eş arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çinli gençlerin işten dolayı zamanı olmayışı ve evliliklerini geciktirmelerinin neden olduğu eş bulamama sorunu bundan endişe duyan anne babaları harekete geçirdi.

Binlerce Çinli ebeveyn, çocuklarına uygun bir eş bulabilmek için parklarda gezerek aynı durumdan muzdarip olan diğer ebeveynlerle bu soruna çare arıyor.

Haftanın belli günlerinde Pekin'deki belli parklarda toplanan binlerce Çinli anne baba, yaşları genelde 30'un üzerinde evlenememiş çocuklarının dertlerine derman olmaya çalışıyor.

Söz konusu parklarda toplanan ebeveynlerin ellerinde çocuklarının kısa tanıtımının yeraldığı büyük yazılı kağıtlar ve resimler göze çarpıyor.

-EVLENEMEYENLERİN ÇOĞU ÜNİVERSİTE MEZUNU-

Parklarda günlerdir 32 yaşındaki üniversite mezunu kızına bir erkek arkadaş yada eş arayan dertli anne, '' Dış görünüşü önemli değil, kabiliyetli ve ailesine bağlı olması yeterli'' derken, bir başkası ise kız çocuğunun ünlü bir üniversiteden mezun olduğunu ve aradığı erkeğin de aynı şartları taşıması gerektiğini ifade ediyor.

Parktaki görünüm tam bir alışveriş manzarasını andırıyor. Kimisi çocuğuna eş bulmak için çocuğunun fotoğrafını ve özellikleri yazdığını kağıdı gösterirken, kimisi ise yere konan kağıttaki bilgiler bakıp, aradığı özelliklerde birisi olmadığı zaman biraz göz gezdirip geçiveriyor.

Ebeveynlerin yazdıkları kağıtlara bakıldığında evlenemeyenlerin yüzde 95'inin üniversite mezunu olduğu, hatta bir çoğunun mastır yada doktora yapan kişiler olduğu göze çarpıyor.

-KAGITLARDA NELER VAR?

Çocuklarının evliliğini görme aşkıyla yanıp tutuşan ebeveynler hazırladıkları kartların üzerine çocuklarının yaşı, mesleği, boyu, kilosu, eğitimi, işi gibi özellikleri yazıyor. Parka gelenlerde öncelikle bu kartlar bir göz gezdirdikten sonra ilgi duyduğu kart sahibiyle sohbete başlıyor ve başlıyor çocuğunu anlatmaya. Bazıları ise 56 milliyetten oluşan Çin'de sadece kendi milliyetinden olan kişileri arıyor.


Pekin'de şu an anne babaların bu amaçla toplandığı 4 park olduğu kaydediliyor. Söz konusu buluşmalar 2004 yılında parklarda sabah sporu Taici yapan küçük bir yaşlı halk grubu tarafından başlatılmış ve kısa süre içinde Çin'in her yerinde çok popüler hale gelmiş.

Öyle ki gençlerin eş bulmaları için paralı organizasyonlar bile ülkede baş göstermiş. Evlendirme yada arkadaş tanıştırma kurumlarına belirli bir para ödeyen kimseler daha çok seçenek bulma imkanı elde ediyor. Ancak parklardaki durum ise çok farklı. Parklarda bir araya gelen ve zaman problemi olmayan çoğu emekli anne babalar hem para ödemiyor, hem de bu yöntemle çocuklarına yardımcı olmaya çalışıyor.

-BAYANLAR EVLENMEK YADA ÇOCUK DOĞURMAK İSTEMİYOR-

1.3 milyarlık nüfusa sahip Çin'de istihdamın fertler üzerindeki baskısı, çalışanları rekabetin kızıştığı ortamda daha çok çalışmaya ve sosyal yaşamlarından daha çok fedakarlık yapmaya itiyor. Bu nedenle çoğu genç çalışmaktan ve zamanının olmamasından dolayı istediği karşı cinsten birisini bulmakta çok zorlanıyor.

Ülkedeki gençlerin bazıları, özellikle de genç bayanlar evlenmeyi istemezken, evlenenlerin bir kısmı ise çocuk doğurmaktan kaçınıyor. Evli bazı bayanlar, ''özgürlüklerini kısıtladığı'' ve ''çok meşakkatli'' olduğu için çocuk doğurmuyor. Bu durum ülkedeki yaşlı nüfusun artmasına ve diğer sosyal problemlerin ortaya çıkmasına neden olmakta. Çin, 1970'li yılların sonlarından itibaren tek çocuk politikası uygulamaya başlamış ve nüfusun artışı giderek azalmıştı.
Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious