Çinli müsteşar çok şaşırmış!

Çinli müsteşar çok şaşırmış!.18432
  • Giriş : 08.07.2009 / 23:52:00

Çinin Sincan bölgesinde Uygur Türklerinin yaşadıklarının Türkiyede yarattığı hassasiyet, sessizlikleri ile tanınan Çinli diplomatları bile açıklama yapmaya zorladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıp konu hakkında bilgi vermesi istenen ve uyarılan Çin'in Ankara Büyükelçilik Maslahatgüzarı Şiao Cüncıng, Sincan'da yaşananların “soykırım olmadığını”, olaylarda sadece Uygurlar değil, “Han milliyetine mensup Çinliler ile polislerin de öldüğünü” savundu.

Türkiye'de binlerle ifade edilmeye başlanan ölü sayısının ise “gerçeği yansıtmadığını” iddia eden Çinli müsteşar, “Olaylarda her iki taraftan 156 kişi öldü, bunun dışındaki rakamlar gerçeği yansıtmamaktadır" diye konuştu.
Çinli Müsteşar, "Bu tür asılsız iddialara Türkiye'nin inanmaması gerekir. Sayılar hususunda Çin hükümetini dikkate almalılar" dedi.

ÖLENLERİN KİMLİKLERİNİ AÇIKLAYACAĞIZ

Ölenlerin hangi etnik gruba mensup olduklarının belirlenmesi için adli tıp uzmanlarının çalıştıklarını söyleyen Şiao, kimliklerin en kısa sürede açıklanacağını, “böylece gerçeklerin gün yüzüne çıkacağını” da söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bölgeye yaptığı ziyarete değinen Şiao, Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyette bulunanların Sincan bölgesindeki istikrarı ve gelişmeyi kendi gözleriyle gördüklerini, hem Çin hükümetinin hem de Cumhurbaşkanının bu ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

YAŞANAN OLAYLARA “ŞAŞIRMIŞ”

Sincan'daki çatışmaların başlamasına neden olduğu ileri sürülen ve Guangdong eyaletindeki bir oyuncak fabrikasında yaşanan olayları "sıradan bir adli vaka" diye niteleyen Şiao, bu tür bir olayın böylesine büyük çatışmalara neden olmasının kendileri açısından da "şaşırtıcı" olduğunu söyledi.

Şiao, yaşanan adli bir vakanın Dünya Uygur Kongresi temsilcileri tarafından etnik ve dinsel bir çatışma gibi gösterilmeye çalışıldığını savundu.

OLAYLARA KARIŞANLAR “EĞİTİLECEK”

Olaylara karışanları “aldatılmış kişiler” olarak nitelendien Şiao, “bu aldatılan kişilerin” tutuklanmayacaklarını, sadece özel bir eğitim sürecinden geçirileceklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*