Çinli öğrenciler okulu ateşe verdi

Çinli öğrenciler okulu ateşe verdi.5875
  • Giriş : 21.06.2006 / 00:00:00

Çin'in Sichuan eyaletindeki üniversite öğrencileri, Almanya'da devam eden Dünya Kupası maçlarını elektriklerin kesilmesinden dolayı izleyemedikleri için okulun kampüsünü ateşe verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Chinagate ve Epoch Times adlı Çince internet sayfalarındaki haberde, Sichuan Universitesi'nin Jiang'an kampüsünde meydana gelen ateşli protestoya yaklaşık 9 bin öğrencinin katıldığı bildirilirken, okul yönetimi bu rakamın abartılı olduğunu açıkladı. Haberde, sinirli öğrenciler, bira şişeleri ve kutularını, kampüsün camlarına fırlattı ve arabaları, bilgisayarları ve yatakları ateşe verdi. 12 Haziran'da başlayan olayın okul yönetimi ve hocaların araya girmesiyle yatıştığı kaydedildi.
Okul yönetiminden ismini açıklamayan bir yetkili, okulda elektriklerin gece kesilmesinin öğrencilerin yeterince istirahat etmelerini sağlama amacını taşıdığını söyledi. Aynı yetkili, öğrencilerin gelecek sınava iyi hazırlanmaları için elektriklerin bu hafta sonu gitmeyeceğini de belirtti.

Yetkili, bunun öğrencileri daha çok maç izlemeye teşvik manasına gelmeyeceğini de vurguladı. Diğer bir kampüs vakası geçen gün da Çin'in orta kesiminde yer alan Henan eyaletinin merkezi Zhengzhou şehrinde meydana gelmişti.

Zhengzhou Üniversitesi bünyesindeki Shengda Ekonomi, Ticaret ve Yönetim Okulu öğrencileri, söz verildiği halde diplomalarında artık daha prestijli olan Zhengzhou Üniversitesi adının belirtilmeyecek olmasına sinirlenmiş ve ayaklanarak yatakhanenin bir bölümünü talan etmişti. Mezuniyetten sonra iş bulamama korkusuyla öğrenciler şehre dağılarak bazı iş yerleri ve otomobillere saldırmıştı. Söz konusu iki olay da Pekin yönetiminin hassasiyetinden dolayı devlet medyasında yeralmadı. Çin'de üniversitelerdeki kurallara göre öğrenci yurtlarından gece 23:00'dan itibaren elektrikler kesiliyor. Yine kurallara göre kampüslerde bir erkek öğrenci kız arkadaşıyla geceyi birlikte geçirmesi durumunda bu, söz konusu öğrencilerin okuldan atılmasına neden oluyor.

Dünya kupası Çinlilerin en çok izledikleri organizasyon olarak biliniyor. Bir çok Çinli, yerel saatle akşam 21:00'de başlayıp sabaha kadar süren maçları eğlence yerlerinde yada evlerinde büyük coşku ile izliyor. Çin'de, 1989'da yılında başkent Pekin'deki Tiananmen Meydanı'nda düzenlenen yönetim karşıtı öğrenci gösterileri kanlı bastırılmış ve bu olaylarda binlerce üniversite öğrencisi hayatını kaybederken, on binlercesi de tutuklanmıştı. Bu olayın ardından yönetim Çin'deki üniversitelerde olası toplu olaylara karşı daima alarm durumunda bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious