Çinliler bilimi televizyondan öğreniyor

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Çin'de yapılan bir araştırmada halkın bilim ve teknoloji haberlerini en çok televizyondan öğrendiği, internetten bilgi edinmenin ise en son sırada yer aldığı kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin Bilim ve Teknoloji Kurumu'nun yaptığı araştırmaya göre, Çinlilerin yüzde 91'i bilimsel gelişmeleri televizyondan öğrenirken, internetten ise bu oran yüzde 7 ile sınırlı kaldı. 1990'dan bu yana 6.sı yapılan araştırmada yaşları 19 ve 69 arasında 8 bin 570 kişi muhatap alındı. Araştırmaya katılanların yüzde 41'i dergi ve gazete ile bilgiye ulaştığını bildirirken, yüzde 22'si de radyoyu tercih ettiğini söyledi. Araştırma ayrıca televizyondan günlük bilgilere ulaşmanın yüzde 76.2 ile zirvede olduğunu ve internetin sadece yüzde 3.8 ile sınırlı kaldığını ortaya koydu.

Çin'de merkezi ve yerel yüzlerce televizyon kanalının hepsi doğrudan devletin elinde bulunuyor ve halk, Çin'de ve dünyadaki bütün gelişmeleri devlet sansüründen geçen bu kanalardan takip ediyor.

1.3 milyarlık nüfusa sahip Çin aynı zamanda ABD'den sonra dünyada internetin en çok kullanıldığı ikinci ülke olarak biliniyor. Dünyada internete girenlerin yüzde 11'ini oluşturan Çin'de 130 milyona yakın internet kullanıcısı var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious