Çinliler Doğu Avrupa’ya akın ediyor

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla 1 haftalık resmi tatili değerlendirmek isteyen Çinli turistler Doğu Avrupa'ya akın ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pekin'de Çin'in en büyük turizm acentelerinden Çin Uluslararası Seyahat Acentesi'nin verdiği bilgiye göre, aralarında Avusturya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti'nin yeraldığı ülkeler Çinli turistlerin gözdesi haline geldi. Çinli turistlerin bu ülkelere gitmek için haftalar önce rezervasyon yaptırdıklarına dikkat çeken acente yetkilileri, Çinli turistlerin artık yönlerini Doğu Avrupa'ya çevirdiklerini kaydetti. Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'nın haberinde ise Avusturya Hava Yolları'nın bu hafta Çinli turistler tarafından Doğu Avrupa'ya gitmek için ağzına kadar doldurulduğunu yazdı. Haberde Avusturya Hava Yolları'nın sürekli artan petrol fiyatlarına rağmen doluluk oranının yüzde 74.1 olduğu ve geçen yıl 10.1 milyon yolcu ile tarihinde en çok yolcuyu taşıdığı belirtildi.

Haberde bir turizm ülkesi olarak Çinli turistlerin Türkiye'yi tercih edip etmediği ile ilgili bir değerlendirmede bulunulmazken, Çinli turistlerin diğer Doğu Avrupa ülkelerinden Rusya, Ukrayna ve Romanya'yı tercih ettikleri bildirildi. Ancak Çinli tur operatörlerinin açıklamalarına göre daha önceki yılarda çok tercih edilen Mısır'ın başkenti Kahire'deki terör saldırılarından dolayı Çinliler artık Türkiye'yi tercih etmeye başladı. Çinli turistler, özellikle Kapadokya ve Konya'da mutlu dakikalar geçirdiklerini söyledi.

THY DE BAYRAMDAN NASİBİNİ ALDI

Türk Hava Yolları'na (THY) ait uçaklar da bayram dolayısıyla Çin'den Türkiye'ye giden turistlerle doldu taştı. Yıllık ortalama yüzde 78 doluluk oranına sahip THY'nin bayram münasebetiyle Çin'den Türkiye'ye olan doluluk oranı yüzde 100'e çıktı. İstanbul'dan Çin'e olan doluluk oranı ise yüzde 85'e ulaştı. Artan talep dolayısıyla Çin ile Türkiye arasındaki uçak seferlerini haftada 5'ten 7'ye çıkaran THY, aynı zamanda servisi ve uçuş kalitesiyle Atina Olimpiyatları'nda kendisini tercih eden Çinliler tarafından bir başka tercih konusu olmaya devam ediyor. THY'nin Çin seferlerini çağın en son teknolojisine sahip yeni nesil A330-203'lerle gerçekleştiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious