Çinliler evlenecek kız bulamıyor

  • Giriş : 12.01.2007 / 00:00:00

Çin'in uyguladığı tek çocuk politikası ve erkek çocuk isteyen ailelerin çokluğundan dolayı evlenecek milyonlarca erkeğin, eş bulamadığı kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çin'in 70'li yılların sonunda uygulamaya başladığı aile planlamasının sert yasaları, ülkede erkeklerin sayısının kadınlara oranla belirgin şekilde artmasına neden oldu.

Çin'deki devlet medyasının bildirdiğine göre Çinli uzmanlar, 2020 yılında ülkede evlilik çağındaki erkeklerin sayısının kadınlardan 30 milyon fazla olacağını tahmin ediyor. Bu durum da Çinli erkeklerin evlenecekleri bir bayanı bulmalarının çok zor olmasına neden olacağı ifade edildi. Çin Nüfus ve Aile Planlama Komisyonu, ülkede geleneksel olarak birçok ailenin erkek çocukları tercih ettiğini ve 'tek çocuk politikası' nedeniyle, kız olacağı anlaşılan bebeklerin kürtaj yoluyla alındığını belirtiyor. Komisyon, bu durumun sosyal istikrarsızlığa yol açabileceği uyarısında bulundu.

Çin Günlüğü gazetesinin birinci sayfadan verdiği haberde, devletin maddi yardımının yavaş yavaş azalması yüzünden ülkede birçok kişinin, ilerleyen yaşlardaki anne ve babasıyla, onların anne ve babalarını mali olarak desteklemek zorunda kaldığına dikkat çekildi. Tüm Çin Kadınlar Federasyonu başkan yardımcısı Liu Bohong, Çin Nüfus ve Aile Planlama Komisyonu'nun raporuna dayanarak yaptığı açıklamada, ülkedeki kadın cinsiyetine karşı yapılan ayrımın ülkede baş gösteren cinsiyet farklılığının birinci sebebi olduğunu söyledi. Cinsiyet seçmenin kanunen yasak olduğu ancak kırsal kesimde bu ayrımcılığın çok yaygın olduğu belirtildi. Raporda, 2005 yılı itibarıyla Çin'de her 100 kadına 118 erkek düşerken, bu oranın 2000 yılında 100 kadına karşılık 110 erkeğin düştüğü hatırlatıldı. Ancak ülkenin güney eyaletlerinden Guangdong ve Hainan'da 100 kız çocuğuna 130 erkeğin düştüğü, sanayileşmiş toplumlarda bu ortalamanın 100 kıza 104 yada 107 erkeğin düştüğü bildirildi.

Başkent Pekin'de ise 2006'nın ilk 11 aylık rakamlarına göre, 100 kıza 109 erkeğin düştüğü kaydedildi. Yaklaşık 1 milyar 300 milyonluk Çin nüfusunun, 2033 yılına kadar 1,5 milyarı bulacağı sanılıyor. Ülkedeki nüfusun 800 milyondan fazlası kırsal kesimde yaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious