Çinliler suda yürüyor

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Çinliler, son yıllarda ülkedeki herkesin büyük ilgi gösterdiği dev balonlarla su üstünde yürümenin zevkini yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çin'deki parkların yapay göllerinde halk son yılların modası haline gelen su üstündeki dev balonun içine girerek eğleniyor. Balonla su üstünde yürüme esnasında hem serinleyen hem de kendinden geçercesine eğlenen halkın görüntüsü renkli anların yaşanmasına neden oluyor. Bu eğlencenin yapıldığı yerlerden birisi de Pekin'in en büyük parklarından Chaoyang (Çaoyan)'daki yapay göl. Burası Pekinlilerin ailece hafta sonlarını geçirdiği eğlence merkezlerinden birisi konumunda bulunuyor. Burada özellikle çocukların son yıllarda vazgeçemediği eğlence ise, 5 dakikalığına 20 yuan (2,6 dolar) vererek su üstündeki bu zevki iliklerine kadar hissetmek. Zira su üstünde ıslanmadan dev balonun içinde zıplamak, yuvarlanmak ve takla atmak Çinli çocukların unutamadığı anlar. Parka aileleriyle gelen çocuklar, bu zevki tatmak için sırada sabırsızca bekliyor. Sıra kendilerine geldiğinde ise hava verilerek şişirilen balonun içine giriyor.

Eğlence, balonun sürgüsünün çekilmesiyle başlıyor. Görevliler balonu suya iterken gerek izleyiciler gerekse balonun içindekiler büyük heyecan yaşıyor. Ebeveynler çocuklarının balon içindeki eğlencesini görüntülerken, çocuklar da unutulmaz anlar yaşıyor. En fazla iki kişinin binebildiği balonlar, 5 dakika sonra görevliler tarafında iple geri çekiliyor. Bu eğlence Pekin'de yaşayan yabancıların da büyük ilgisini çekiyor.

Bu muhteşem eğlenceyi izleyenlerden bir bayan, ''Muhteşem bir şey; haftaya çocuğumu mutlaka getireceğim'' dedi. Balonla su üstünde eğlenen küçük bir kız ise mutluğunu zıplayarak gösterdi.

Bu parktaki yapay havuzlarda kimi Çinliler balık tutarken, kimisi de elektrikli kayıklara binerek stres atıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious