Çinliler ve Uygur Türkleri'nin kavgası

Çinliler ve Uygur Türkleri'nin kavgası.14861
  • Giriş : 06.07.2009 / 08:00:00

Uygur Türkleri, Çin'in çocuklarını sattıkları gerekçesiyle ayaklandı. Şehirde polisle çatışan Türkler'in bir çoğu öldürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde meydana gelen olayların geçen ay ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinde yaşanan bir kavgadan kaynaklandığı ileri sürüldü.

Yabancı haber ajanslarına bilgi veren yurt dışındaki Uygur derneklerinin temsilcileri olayların nedeni olarak, 26 Haziran'da Guangdong eyaletine bağlı Shaoguan şehrindeki bir oyuncak fabrikasında meydana gelen kavgayı gösterdi.

Resmi Şinhua ajansı, geçen pazartesi günü yayımladığı haberde, yüzlerce Han milliyetinden Çinli ile Uygurun karıştığı kavgada 2 kişinin öldüğünü, 66 kişinin de hastaneye kaldırıldığını duyurmuştu. Ajans kavgada toplam 120 kişinin yaralandığını bildirirken, Nanfang Daily gazetesinin haberinde bunların 81;inin Uygur olduğu ifade edildi. Gazete yeni bir kavgayı önlemek için resmi makamların 600 Uygur işçiyi geçici barınaklara taşıdığını bildirdi.

Singapur'da yayımlanan Lianhe Zaobao adlı gazetenin internet sayfasında, kavganın Uygurlar tarafından cinsel tacize uğradığı iddia edilen Han bir kadın işçinin erkek arkadaşı tarafından başlatıldığı ileri sürüldü. İngilizce ve Çince yayımlanan Global Times gazetesinin haberinde, ÇKP Guangdong Sekreteri Wang Yang'ın yaralı Uygurları ziyaret ettiği ve iki kişinin katillerinin yakalanacağı sözünü verdiği belirtildi.

Resmi Şinhua haber ajansı, bugün bölgenin merkezi Urumçi'de bazı kişilerin araçları ateşe verdiğini, gelip geçenlere saldırdığını, bariyerleri devirdiğini ve trafiği engellediğini bildirdi.

Ajansın haberinde polisin düzeni sağlamak için olay yerine gittiğini kaydedilirken, olayların nedeni, karışanların sayısı veya etnik kimlikleri hakkında bilgi verilmedi. Urumçi şehrinde esas olarak Han milliyetine mensup Çinliler ile Uygurlar yaşıyor.

Japonya'daki Uygur derneği temsilcileri olaylara 3000 Uygur ile 1000 polisin karıştığını ve 300 kişinin gözaltına alındığını, Almanya'daki Uygur derneği temsilcileri ise 100 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Söz konusu temsilcilerin olaylarda iki kişinin öldüğü şeklindeki iddiası ise henüz doğrulanamadı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 29 Haziran 2009 tarihinde Çin'in Sincan Özer Bölgesinin başkenti Urumçi'ye gitmişti.

Burada Sincan Uygur Komünist Parti Sekreteri Wang Leguan ve Sincan Uygur Özerk Bölge Valisi Nur Bekri ile görüşen Gül Uygur Türklerinin yöresel kıyafetini giymişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*