Çinlilerde şişmanlıyor!

  • Giriş : 15.02.2008 / 10:45:00

Sağlıklarına düşkünlükleriyle bilinen Çinliler, şimdilerde şişmanlıktan dert yanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yaşam şartlarının iyileşmesine bağlı olarak özellikle şehirlerde artan şişmanlık oranı Çinli yetkilileri harekete geçirdi. Ülkenin doğusundaki Şanghay'ın belediye yetkilileri, şehirde öğrencilerin giderek artan şişmanlık oranının azalması için bir proje başlattı.

Yerel medyanın haberine göre, proje kapsamında tüm şehirdeki öğrencilerin şişmanlık durumu hakkındaki detaylı bilgiler alınacak. Söz konusu proje ilk olarak Baoshan, Yanpu, Hongkou ve Jing'an pilot bölgelerinde başlatılacak ve her bölgeden 4-6 tane ilkokulda uygulanacak.

Yetkililer ayrıca şehirde sağlıklı beslenme reklamları, spor öğretmenlerine özel seminer, sağlıklı beslenme ile ilgili yarışmalar, her okulda dengeli gıda alma bilgi kitapları bulundurma ve internet üzerinden bilgilendirme gibi etkinlikler düzenleneceğini açıkladı.

Bu projeyle öncelikle pilot okullardaki öğrencilerin şişmanlık oranının yüzde 5-10 oranında azalması, vücut sağlık seviyelerinin de yüzde 10 yükseltilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Proje kapsamında yapılacak uygulamalar arasında, seçilen okuldaki öğrencilere, öğretmenlere ve velilere sağlıklı beslenme gibi derslerin verilmesi, kantinlerde uygun yiyeceklerin satılması ve öğrencilerin spora katılması yer alıyor.

ÇİN'İN YÜZDE 23'Ü ŞİŞMAN

Yapılan araştırmalarda, Çinlilerin şişmanlık oranının yüzde 23.2 olduğu kaydedildi. 18 yaşın üstünde olan Çin genelindeki gençlerin şişmanlık oranının yüzde 29.9 (şehirde yüzde 37.9), 7-18 yaşlarındaki çocukların ise yüzde 21.2 olduğu bildirildi.

Şanghay Sağlık Bürosu'nun yaptığı araştırmaya göre, şehirdeki erkek çocukların şişmanlık oranı yüzde 15.5. Bu oran Çin'in ortalamasından yüzde 3.71 daha fazla.

Şehirdeki kız çocukların şişmanlık oranı da ortalamayı yüzde 4.19 geçerek yüzde 9.2 oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious