Çinliler'in kupa aşkı korkutuyor

  • Giriş : 01.07.2006 / 00:00:00

Almanya’daki dünya kupası finalleri Çin’de büyük ilgi görüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kimi Çinliler heyecana dayanamayıp yaşamını yitirirken, kimileri de maçları izleyebilmek için işinden istifa ediyor. Hatta evinin yanmasına bile aldırmayan fanatik Çinliler basına yansıyor.

Başkent Pekin’de dün gece yağmura rağmen Çinli futbolseverler Almanya - Arjantin maçını sokaklarda kurulan mekanlarda sabahlara kadar soluksuz izledi. Çinlilerin Almanya’yı desteklediği görüldü. Almanya’nın maçı kazanmasıyla Çinliler sevinç gösterilerinde bulundu. Geçen hafta Fransa- İspanya maçını izleyen bir Çinli fanatik, evde çıkan yangına rağmen yerinde kalkıp müdahale etmedi. Komşuların ikazı üzerine çocuğunu alarak dışarıya çıkan fanatiğin eşi, kocasının tehlikeye aldırış etmediğini ve televizyonu koltuğuna alarak dışarıya çıktığını söyledi. Fanatiğin eşi, kocasının daha sonra dışarıda bir yere televizyonu koyarak maçı izlemeye devam ettiğini de belirtti.

-MAÇ İÇİN İŞİNDEN AYRILDI-

Çin Xinhua Haber Ajansı Pekin’de çalışan bir Çinlinin, maçları daha iyi izlemek için işinden istifa ederek, memleketi Çonçin’e gittiğini yazdı. Enformasyon Teknoloji Şirketi’ndeki müdürü maaş artırımını teklif etse de futbolsever Çinli, maçın işinden daha önemli olduğunu söyleyerek bu teklifi geri çevirdi. Çin’e birçok kadın futbolsever olsa da ülkenin güneyindeki bir Çinli de dünya kupası maçlarını geceleyin tam olarak izleyebilmek için karısıyla evin tüm işlerini yapmak üzere anlaşma imzalamak zorunda kaldı.

-FELÇ GEÇİRİYORLAR-

Çinli doktorlar Almanya’da devam eden 18. Dünya Kupası finallerini televizyon başlarında izleyen seyircileri aşırı alkole karşı uyarırken, maçlardan dolayı yüz felci geçiren hastaların sayısında yüzde 20’lik bir artış olduğuna dikkat çekti. Doktorlar, heyecan ve alkolün birçok sağlık sorununu beraberinde getirdiğini söylerken, geç saatlere kadar heyecanlı ve alkollü olarak beklemenin yüz kaslarının zayıflamasına ve bağışıklık sisteminin çökmesine neden olduğunu, bunun sonucunda da yüz felci meydana geldiğini ifade etti.

Yerel medyada yer alan bazı diğer haberlere göre, şampiyonanın başladığı tarihten itibaren şu ana kadar 2 Çinli televizyon karşısında maçları izlerken öldü. Dünya Kupası Çinlilerin en çok izledikleri organizasyon olarak biliniyor. Bir çok Çinli, ülkeleri ile Almanya arasındaki 6 saatlik farktan dolayı yerel saatle akşam 21:00’de başlayıp sabaha kadar süren maçları çoğu zaman eğlence yerlerinde ya da evlerinde izliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious