Cinnet, önceden verdiği belirtilerle ‘geliyorum’ diyor

  • Giriş : 23.02.2006 / 00:00:00

Adana’da, birinci sınıf bir emniyet müdürünün kendisinin yanı sıra eşinin ve iki çocuğunun yaşamına son vermesinin, cinnet getirmenin eğitimle, meslekle, sosyal statüyle ya da kariyerle hiçbir ilgisinin olmadığı ortaya koyuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ünal, halk arasında “cinnet” olarak bilinen ruhsal sorunun, “kişinin herhangi bir ruhsal nedenle özdenetimini yitirip kendine ve çevreye zararlı girişimlerde bulunması olayı” olduğunu vurguladı. Ünal, “Yaşam koşullarının ağırlığı ya da ailevi sorunlar başta olmak üzere yaşanan sıkıntılar önce ruhsal problemlere, ardından depresyona, önlem alınmadığı takdirde ise ruhsal sorunların en doruk noktası olan cinnet getirmeye kadar varabiliyor.” şeklinde konuştu. Çok sakin bir insanın bile cinnet getirmesine “şaşılmaması” gerektiğini ifade eden Ünal, şunları söyledi: “Olay cinnet boyutuna ulaşmadan kişideki değişimi görüp önlem almaktır. Oysa, ülkemizde halen psikiyatra gitmeyi delilik gibi algılayanlar var. Psikiyatrik sorun, bir suç, günah ya da ayıp değildir. Her şeyin tedavisi vardır; ancak giden bir canın tedavisi mümkün olmaz.”


Cinnetin belirtileri:

Cinnet, önceden verdiği belirtilerle ‘geliyorum’ der. O kişi eğer sakin, hoşgörülü, sevecen ve neşeliyse, birdenbire bunun tam tersi olabilir. Kişi mutsuz, karamsar, agresif ve keyifsizdir, uykusuzluk çeker, hayattan zevk almadığını sık sık telaffuz eder, ölümden, öldürmekten de bahsedebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious