Cinsel istismara ağır ceza yolda!

Cinsel istismara ağır ceza yolda!.12201
  • Giriş : 24.07.2008 / 08:37:00

AK Partili kadın vekiller, taciz ve istismar olaylarının artması üzerine harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Partili kadınlar, cinsel istismar ve taciz konusunda yasa teklifi hazırladı Vekiller, söz konusu suçlardan yargılananlar için 6 yıla kadar hapis istiyor....

Son dönemde kadın ve çocuklara yönelik cinsel istismar ve tacizlerin artması üzerine AK Partili kadın milletvekilleri harekete geçti. Kadın vekiller, cinsel şiddet, taciz ve istismar suçlarına 6 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören bir yasa teklifi hazırladı. TCK'da bu suça en fazla 2 yıl hapis cezası veriliyor. Teklif yasalaşırsa, taciz edene 6 ay ila 4 yıl arasında hapis cezası verilecek. Kurumlardaki tacizcilere verilecek ceza daha yüksek olacak.

Cinsel taciz suçu, işyerinde işlenirse verilecek ceza 9 ay ila 6 yıl arasında hapis olacak. Tacize uğrayanın mağduriyet durumuna göre verilecek ceza 2 yıldan az olmayacak. Cinsel amaçlı taciz eylemi birden fazla gerçekleşmişse ceza üst sınırdan verilecek. Bu tür suçları toplu olarak işleyip toplumda infiale neden olanlara 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek. Teklifin gerekçesinde, ABD ve AB üyesi ülkelerde tacize verilen cezaların çok yüksek olduğu hatırlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*