Cinsel suçlular Facebook'ta teşhir edilecek

Cinsel suçlular Facebook'ta teşhir edilecek .9941
  • Giriş : 04.04.2008 / 09:44:00

İngiltere'de cinsel suçlardan hüküm giymiş kişilerin isimleri, çocuklarla internet üzerinden ilişki kurmalarını önlemek amacıyla Facebook, Bebo ve MySpace gibi iletişim sitelerine dağıtılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Böylece söz konusu internet sitelerinin bu kişilerin girişlerini ve özellikle çocuklarla internet üzerinden ilişki kurmalarını önleyebilmesine olanak sağlanacak.

İngiltere'de yasalar gereği, polise internet adresini vermeyen ya da yanlış adres vererek polisi yanıltmaya çalışan cinsel suçlardan hüküm giymiş kişiler beş yıla varan hapis cezalarına çarptırılabiliyor.

İçişleri Bakanı Jacqui Smith, hükümetin çocukların internet üzerinden kandırılmaları ve istismar edilmelerinin önüne geçilmesini ve çocukların korkusuzca teknolojiden faydalanmalarını sağlamakta kararlı olduklarını ifade etti.

Bunun için polis, internet sektörü ve bu konuda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalıştıklarını belirten Smith, "İnternetteki bu tür ortamları cinsel suçlardan hüküm giymiş kişilere dar etmek, bu kişilerin sanal ortamı da gerçek hayatta olduğu gibi kendi amaçları doğrultusunda kullanmalarına engel olmak istiyoruz” dedi.

Sistemin teknik, hukuki ve pratik detayları üzerinde hala çalışıldığını kaydeden BBC ise özellikle merkezi İngiltere dışında olan ve İngiliz yasalarının etki alanı içine girmeyen internet ağlarının bu sistem içinde nasıl denetleneceği gibi sorulara yanıt arandığını duyurdu.

İngiltere'de hükümetin bu yeni uygulamaya iletişim gözlemcisi durumunda bulunan Ofcom adlı kuruluşun 5 bin yetişkin ve 3 bin çocuk arasında yaptırdığı anketin ardından karar verdiği belirtiliyor.

Anketin 8-17 yaş grubundaki çocuk ve gençlerin yüzde 49'unun internetteki sosyal ilişki ağlarına üye olduğu, çocuk ve gençlerin yüzde 41'inin bütün kişisel bilgilerinin bu sitelere giren herkese açık durumda bulunduğunu ortaya çıkarmasından sonra, hükümetin ek önlem arayışlarının arttığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious