Çıplak fotoğraf davası ertelendi

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

İşadamı Ramazan Akman’ın, tatilde çekilen çıplak fotoğrafı yayınlayan bir tekstil firması ile THY hakkında açtığı manevi ve maddi tazminat davasına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Davalı şirket avukatları, reklamdaki fotoğrafın işadamı Akman’a ait olmadığını iddia ederken Akman ise "Fotoğrafın orijinalini çıkartsınlar, oradaki kişinin ben mi ya da bir başkası mı olduğu ortaya çıkar. THY bilet kabındaki çıplak fotoğrafımın da çıkartılmasını istiyorum" dedi.

Adana 7.’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki ’çıplak fotoğrafa tazminat’ davasına aşiret üyesi Ramazan Akman avukatı Raşit Yılmaz ile birlikte geldi.

Akman’ın çıplak fotoğrafını THY bilet kabında yayınladığı iddia edilen Darkmen Tekstil Şirketi’nin avukatı Selçuk Gerdan ile THY’nin avukatı Gökçe Dere de duruşmaya katıldı. Davalı şirketlerden Darkmen’in avukatı Dere, mahkemeye verdiği dilekçede, THY bilet kabında yer alan çıplak kişinin Akman olup olmadığının belli olmadığını iddia ederek, "Reklamda kullanılan adı geçen fotoğraftaki kişinin yüzü net olarak belli değildir. Kim olduğu anlaşılmamaktadır" dedi.

THY’nin avukatı Gerdan ise THY bilet kabına konulan tedbirin kaldırılmasını istedi. Av. Gerdan, mahkemeye verdiği dilekçede ise, davaya konu fotoğraftan reklam yapımında THY’nin anlaşmalı olduğu AND Danışmanlık Eğitim Yayıncılık ve Organizasyon Şirketi’nin sorumlu olduğunu belirtti. Reklamın aşağılayıcı, küçük düşürücü olmadığını kaydetti.

Duruşma, tarafların delillerini bildirmesi için ertelenirken iş adamı Akman, mahkemenin tedbir kararına karşın halen THY bileti kabında çıplak fotoğrafının yayınlandığını belirtti. Çıplak fotoğrafın kendisine ait olduğunu, 12 ya da 13 yıl önce Datça’da tatil yaparken 2 kadın tarafından çekildiğinde ısrar eden iş adamı Akman, "Gerçeğin bir an önce ortaya çıkmasını istiyorum. Bu çıplak fotoğraf yüzünden son derece sıkıntılıyım ve mağdur oldum. Bir an önce ilgili şirketler fotoğrafın aslını mahkemeye getirirse her şey ortaya çıkacak. Ayrıca, ilgili şirketler mahkeme kararını hiçe sayıp çıplak fotoğrafımın yayınını sürdürüyor. Fotoğrafımın yer aldığı bilet kaplarının imha edilmesini istiyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious