Çipli bileklikler sayesinde otelde para ve cüzdan tasima derdi bitiyor

  • Giriş : 24.11.2005 / 00:00:00

ANTALYA - Antalya'da bir güvenlik firmasi tarafindan gelistirilen çipli bileklikler sayesinde otellerde kalan müsterilerin cüzdan veya kimlik tasima zorunluluklari ortadan kalkiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'de ilk defa gelistirilen bu sistem, özellikle yabanci turistlerin otel içerisinde para bozdurma sorununu da çözüyor.

Insan hayatini kolaylastiran teknolojik gelismelere her geçen gün yenileri ekleniyor. Turizm tesisleri için üretilen çipli bileklikler de bu yeniliklerden sadece bir tanesi.

Tatil bölgelerinde hemen hemen otellerin tamami, müsteriyi kabul eder etmez resepsiyonda bir bileklik vererek otelden ayrilana kadar bu bilekligi takmasini ve saglikli hizmet alabilmesi için bu çikarmamasini ister. Ancak yine de otel bünyesindeki extra hizmetlerden, alisveris merkezlerinden ve magazalardan yararlanabilmek için kimlik ve para tasimak zorunda kaliyor.

Antalya'da bir firmanin gelistirdigi çipli bileklik sayesinde artik müsteri otel içerisinde para, kimlik, kredi karti ve ya cüzdan tasimak derdinden kurtuluyor. Içerisine çip yerlestirilerek kullanilmaya baslanan bu dijital bileklikler, bazen bir kapi anahtari, bazen bir kredi karti, bazen de kimlik görevi görüyor. Bu çipler, merkezi Antalya'da bulunan Baumann firmasi tarafindan üretiliyor.

Ar-Ge çalismasi yürüten firma, Akdeniz Üniversitesi bünyesinde bulunan bir Teknopark sirketi olma özelligi tasiyor. Antalya'daki otellerin yüzde 70'inde kullanilmaya devam eden ve turistler tarafindan fazla hos karsilanmayan bileklikleri biraz daha isler hale getirdiklerini anlatan sirketin Genel Müdürü Fatih Akdag, sistemin gelistirilmesi halinde bir pasaport gibi islerlik kazanabilecegini söylüyor.

Bileklik içerisine yerlestirilen çipler sayesinde kisilerin hangi otelde, hangi odada kaldiginin tespit edilebilecegini aktaran Fatih Akdag, bu bilekliklerin ayni zamanda bir kapi anahtari olarak kullanilabildigine vurgu yapiyor.

Akdag, Türkiye'de ilk defa kullanilmaya baslanacak olan çipli bilekliklerle ilgili su detaylari veriyor; "Normal bilekliklerle müsteriler her halükarda yanlarinda kart, para veya cüzdan tasima gereksinimi duyuyor. Hatta müsteriler denize gittikleri vakit bunlari yanlarina alamadiklari için sikinti yasiyor. Bu nedenle de odalarina dönünceye kadar hiçbir sekilde alisveris yapmiyorlar. Suda islanmayan bu çipli bileklikler sayesinde oteller müsterilerinin her daim alisveris yapmalarini saglayabiliyor. Bileklikler vasitasiyla oda kapilarinin açilisi ve oteldeki ek harcamalarinin(yiyecek, içecek, market) nakit gerektirmeden yapilabilmesi saglaniyor. Otellerin muhasebe sistemleri ile birlestirilmesiyle yapilan harcamalar müsterinin hesabina giriliyor. Sistem büyütüldügü zaman turistlerin sehir içi gezmelerinde pasaport niteligi tasiyabilecek sekilde hazirlandi. Sehirde kaybolan veya gezen bir turistin bu kollugu sayesinde, ismi, hangi ülkeden geldigi, hangi otelde kaç numarali odada kaldigi ögrenilebiliyor."

Maliyeti 70 cent ile 1 dolar arasinda degisen bu bilekliklerin çalismasiyla ilgili bilgiler de veren Baumann Genel Müdürü Fatih Akdag, her çipin içine ayri bir kod yerlestirildigini anlatti.

Bu kod numaralarinin kart okuyuculari tarafindan okundugunu söyleyen Akdag, bu numaralarin otel muhasebesi ile iliskilendirildigini ve herhangi bir alisveris sirasinda buradaki hesabina islendigini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious