Çırağan Sarayı yenilenecek

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Çırağan Palace Kempinski'nin saray bölümü, 1 Ocak 2007'den başlayarak, 3 aylık bir çalışmayla yenilenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çırağan Palace Kempinski'nin saray bölümünün yenilenmesi projesi, düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Toplantıya Saray Genel Müdürü Henri Blin, projenin tasarımcısı Hande Tözün ve Osmanlı Sanatı Uzmanı Prof. Dr. Nurhan Atasoy katıldı. Proje'yi gerçekleştirecek grubun başında yer alacak tasarımcı Hande Tözün, konuşmasında Çırağan'ın oryantalizm üslubuyla İstanbul'da yapılmış eserlerin en güzeli olduğuna işaret etti. Tözün, yenilenecek saray kısmının şimdiyle hangi farklılıkları taşıyacağını anlatırken, projede bezemelerin çok önemli rol oynadığını söyledi. Tözün, Hereke tarzında yaklaşık 5 bin metrekare halı ördüreceklerini ifade etti. Kapıların da değiştirileceğini belirten Tözün, Osmanlı tarzında ancak, Oryantalizmi de üzerinde barındıracak kapılar tasarladıklarını dile getirdi. Saray kısmında önemli toplantılara mekan olan 4 salonun da her biri farklı özelliklerde olmak üzere, yenileneceğini belirten Tözün, özellikle yoğun bezemelerle tasarlanan odaların, teknolojik olarak da misafirlerinin ihtiyaçlarına cevap vereceğini anlattı. Tözün, "Tüm toplantı odaları için elektronik yönlendirme sistemi, özel projeksiyon perdeleri ve cihazları, pencereler için motorlu karartma perdeleri kullanılacak. Ayrıca uzaktan kumandalı ses sistemleri yerleştirilecek" şeklinde konuştu.

Tözün, konuşmasında sarayın doğal yapısının korunmasına ihtimam göstereceklerini ancak, önemli toplantılara mekan olan, önemli misafirlerin ağırlandığı Saray'da müşterilerin isteklerine de cevap vermenin gerekliğine dikkat çekerek, misafirlerin özellikle teknolojik ihtiyaçlarını da göz ardı etmeyeceklerini ifade etti. Hande Tözün, örneğin balo salonu için 24 metrekare plazma ekran sistemi kuracaklarını kaydetti.

Çırağan Palace Kempinski Genel Müdürü Henri Blin ise, projenin 1 Ocak 2007'den başlayarak Nisan'ın ilk haftası bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Blin, 3 ay sürecek yenileme çalışmaları süresince, otel ve saray kısmında yer alan suitlerin hiçbir aksama göstermeden hizmet vermeye devam edeceğini vurguladı. Henri Blin, ancak yenileme çalışmaların boyunca sarayda gerçekleşecek organizasyonların minimuma indirileceğini duyurdu. Blin, projenin 5 milyon dolara mal olduğunu kaydetti.

Toplantının ardından renovasyon çalışmalarının sembolik startını vermek amacıyla ilk fırça darbesini Genel Müdür Henri Blin atarken, toplantıyı izleyen gazetecilere üzerinde adları bulunan ''12 Aralık 2006 tarihinde Çırağan Sarayının renovasyonunun başlangıcına tanıklık etti'' yazılı kartlar bir sütuna gömüldü. Bu arada yenilenme çalışmaları tamamlanan iki süit basın mensuplarına gezdirildi.

Öte yandan, projenin tasarımını üstlenen Bilkent Üniversitesi'nden iç mimar olarak mezun olan ve 1997 yılından beri özel olarak Çırağan için çalışan Hande Tözün, yaklaşık 50 kişilik bir ekiple projeyi gerçekleştirecek. Yenileme ekibi, Dolmabahçe Sarayı, Milli Saraylar Daire Başkanlığı ve üniversitelerden gelen sanatçılardan oluşacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious