Çırağan'da BTC yemeği

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Sezer, BTC Petrol Boru Hattı'nın yarınki açılış törenine katılacak olan konuk devlet başkanları ve hükümet temsilcileri onuruna akşam yemeği verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yemek öncesinde Cumhurbaşkanı Sezer; Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili, Azerbaycan Cumhurbaşkanı

Aliyev ve Başbakan Erdoğan ile dörtlü görüşme gerçekleştirdi. Çırağan Sarayı Ottoman Salonu'ndaki saat 20.15'te başlayan görüşme öncesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve konuk cumhurbaşkanlarıyla birlikte salonun balkonunda fotoğraf çektirdi. Görüşme 15 dakika sürdü.

Bu görüşmeden önce de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü.

Bu görüşmeden bir süre önce de Başbakan Erdoğan, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile 25 dakika görüştükten sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de salona girdi. Üçlü görüşme, yaklaşık yarım saat sürdü. Saakaşvili'nin salondan çıkmasının ardından Erdoğan ile Aliyev'in görüşmesi yaklaşık 20 dakika daha sürdü.

Daha sonra liderlerin onuruna verilen yemeğe geçildi. Yemekte bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Sezer, ''Yarın açılışını yapacağımız Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, küresel enerji zincirinin güvenli ve istikrarlı bir halkasını oluşturmaktadır.'' dedi.

Sezer, ''Dünya kültürel varlığının önemli mirasını bünyesinde barındıran İstanbul'daki ve Türk boğazlarındaki tanker trafiğinin azaltılmasına da katkı sağlayacak olan boru hattının tasarım ve yapımı sırasında bölgesel ve uluslararası alanda sergilenen işbirliği ve dayanışma, bölgemizde barış ve istikrarın pekiştirilmesine ve kalkınmaya ivme kazandıracaktır.'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious