Çıray'dan 'emanetçi' tartışmasına tepki!

Çıray'dan 'emanetçi' tartışmasına tepki!.7647
  • Giriş : 04.01.2008 / 14:15:00

Demokrat Parti (DP) genel başkan adaylarından Aytun Çıray, olağanüstü kongreye "emanetçilik" tartışmaları altında gidildiğini belirterek, "Emanetçilik tartışmaları DP'ye ve 21. yüzyıla yakışmıyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çıray, DP Ankara İl Başkanı Bülent Kuşoğlu ile birlikte düzenlediği basın toplantısına, DP'nin 22 Temmuz 2007'deki genel seçimlerde aldığı yüzde 5.5'lik oy oranının partililerin kabuslarında dahi görse inanmayacakları bir sonuç olduğunu ifade ederek, partinin seçim sonrasında da birçok belirsizlik yaşadığını, kongre tarihlerinin belirlenmesinde dahi sorunlarla karşılaşıldığını kaydetti.

"DP, askeri darbelere uğramış, başkaldırmış, düşmüş kalkmış bir partidir. Ancak hiçbir zaman yüzde 5.5'lik duruma düşmemiştir" diyen Çıray, Türkiye siyasetinde merkez sağın boş kaldığını ve bu boşluğun ancak DP parti ile doldurulacağına inandığını söyledi. Çıray, AK Parti'nin genel seçimlerde elde ettiği başarının DP parti yöneticilerinin başarısızlığının sonucu olduğunu öne sürdü.

Kendisinin bir "emanetçi" olarak görülmek istenmediğini ifade eden Çıray, "1980 şartlarında Hüsamettin Cindoruk şerefli bir emanetçilik yaptı. Ancak şu anda Türkiye'de o dönemin şartları yok. Biz yüzde 52'leri, yüzde 30'ları görmüş partiyiz. Vesayet sistemi kabul edilemez" diye konuştu.

Bir gazetecinin genel başkan adaylarından bazılarının emanetçi olarak adlandırıldığını anımsatması üzerine de Çıray, DYP ve DP'nin önceki kongrelerinde iktidarı sarsan bir etki yaptığını ancak şimdi kongreye emanetçilik tartışmalarıyla girildiğini ve bunun partide büyük sıkıntılara neden olduğunu söyledi. Çıray, "Emanetçilik tartışmaları DP'ye ve 21. yüzyıla yakışmıyor. Ustaları çok büyük şeyler biliyorlar mı da, tecrübelerini, bildiklerini emanetçilerine anlatacaklar" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious