Cirit şöleni yağmur endişesiyle erken bitti

Cirit şöleni yağmur endişesiyle erken bitti.18581
  • Giriş : 08.06.2008 / 19:08:00

Gebze Belediyesi'nin bu yıl beşincisini düzenlediği ve binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Cirit Şöleni yağmur nedeniyle erken bitirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Cephanelik olarak bilinen Beylikdağı'nda gerçekleştirilen şölende bir konuşma yapan Geleneksel Spor Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Akarçeşme, "Federasyon olarak en önemsediğimiz spor dallarından biri de Atlı Cirit Sporu'dur. Bunun yanısıra federasyon olarak bünyemizde Rahvan At Yürüyüşü, Kızak ve Atlı Kızak, Şalver Güreşi, Kuşak Güreşi, Aba Güreşi ve Kar Voleybolu gibi geleneksel sporlarımızı da geliştirmek için uğraşıyoruz" dedi.

Atlı Cirit Sporu'nun Türkiye'de çok önemli bir yere geldiğinin altını çizen Akarçeşme, "Bugün 19 ilimizde sistemetik bir şekilde Atlı Cirit Sporu müsabakaları yapılmaktadır. Her sene Atlı Cirit Sporu Türkiye şampiyonasını gerçekleştiriyoruz. Bu sen Kırklareli'nde gerçekleşen şampiyonada Erzurum Türkiye birincisi oldu. Geleneksel sporun bu kadar ilgi görmesi bizi sevindiriyor" diye konuştu.

Cirit sporunun Türk milletinin ata sporu olduğunu belirten Gebze Belediye Başkanı İbrahim Pehlivan da "Bugün bu meydanda Fatihleri, Yavuzları, Kanunileri hatırlayacağız. Cirit sporunu Anadolu'ya getiren, Anadolu kapılarını bizlere açan Alparslan'ı hatırlayacağız. Gebze'yi fetheden Orhangazi'yi hatırlayacağız" diye konuştu.

Cirit sporunun neden Gebze'de yapıldığı ile ilgili eleştirileri yanıtlayan Pehlivan, "Gebze'de niye cirit şöleni yaptığımızın cevabını bu cirit alanında toplanan muhteşem kalabalık vermektedir. Sizlerin sahip çıktığınız bu spora sizlerin temsilciniz olarak bizler de sahip çıkacağız" dedi.

Türk Sineması'nın efsane aktörleri Cüneyt Arkın ve Yılmaz Köksal'ın da misafir olarak katıldıkları cirit şöleninde usta oyuncuların at üstünde dört nala seyircileri selamlaması büyük ilgiyle izlendi.

Konuşmaların ardından Kars, Erzurum, Erzincan ve Bayburt Cirit takımlarının yaptıkları müsabakalar büyük bir coşku ve heyecanla izlendi. Gösteri hüviyeti taşıyan cirit şöleninde katılımcı takımlarda derecelendirme ve sıralandırma yapılmayarak tamamına çeşitli ödüller verildi. Gösteri sırasında bazı ciritseverlerin alana çok yakın olmaları nedeniyle üstlerine cirit sopası ve koşan atların gelmesi sırasında heyecanlı dakiklerın yaşanmasına neden olurken, bazı atların da ağızlarından kan geldiği görüldi.

Cirit Şölenine Başkan Pehlivan'ın yanı sıra, AK Parti Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili İlyas Şeker, Gebze Kaymakamı M.Emin Avcı, AK Parti İlçe Başkanı M.Ali Okur, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, diğer protokol üyeleri ve binlerce ciritsever katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious