Çirkin şakaya BBC sansürü

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

İngiltere’nin BBC Radyosu, bir komedi dizisinde Hz. Muhammed’le ilgili yapılan şakaların Müslümanları rencide edebileceği gerekçesiyle programı yayından kaldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BBC İskoçya Radyosu için yapılan ’The Franz Kafka Big Band’ adlı komedi dizisinin yayından kaldırılmasına Rolf Harris adlı sanatçının, programın ’Rolf’un Kâfir Karikatürler Zamanı’ adlı bölümünde Hz. Muhammed karikatürleri çizmesi neden oldu.

’Terörizm ödüleri’ skeci de var

Programda İsrail ve Filistin’le ilgili şakaların yanı sıra Dünya Ticaret Merkezi’ne dalış yapan bir uçan inek gibi esprilerin yer alması program editörleri tarafından fazla sert bulundu. Yayından kaldırılan bölümde seks içerikli kısımlar ve "Birinci Terörizm Ödülleri" adlı bir skeç de bulunuyordu.

Dizinin bazı bölümlerinin insanları incitebileceğini kaydeden BBC yetkilileri, dizide uygun görülmeyen bazı skeçlerin yeniden yazacağını söyledi. Yetkililer, yazarların dizinin bu bölümlerini düzeltip dizide önemli değişiklikler yapacağını, bu nedenle de dizinin bir süreliğine ertelendiğini söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious