Citibank zarar açıkladı: Borsa yükseldi dolar düştü

Citibank zarar açıkladı: Borsa yükseldi dolar düştü.17884
  • Giriş : 18.04.2008 / 17:12:00
  • Güncelleme : 18.04.2008 / 17:24:30

Piyasalar yeniden hareketlendi. Dünya devi Citigroup un rekor zararı piyasaları coşturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Son günlerde dış piyasalardı yukarı hareket rağmen yatay bir seyir izleyen borsa ikinci yarıda hızlı bir yükseliş kaydetti. Endeks yüzde 2’ye varan yükselişle 42 bin 500 puan seviyesine ulaştı. Gün boyu 1.33 YTL seviyesinde yatay bir seyir izleyen dolar ise gelen satışlarla 1.3180 YTL’ye kadar geriledi. Haberturk.com’a konuşan uzmanlar, Citigooup’un 10 milyar dolarlık aktif varlık değer kaybına rağmen 5.1 milyar dolar zarar açıklamasının ilk etapta piyasaları olumlu etkilendiğini söyledi. Diğer bilançoların da beklenilenden daha olumlu olması Avrupa başta olmak üzere tüm borsalarda yeni alımları getirdi.

Bu arada dün Merkez Bankası’nın da baskılara direnerek faiz artırımına gitmemesi, piyasalardaki beklentilerin önüne geçti. Son dönemde Merkez Bankası’nı faiz artırımına zorlayan yabancılar doları sürekli yukarı çekiyordu. Merkez Bankası buna boyun eğemeyince, döviz piyasasında satışlar başladı.

Citigroup, yılın ilk çeyreğinde mortgage ve şirket satın alma kredilerindeki kayıpların etkisi ile 5.1 milyar dolar zarar açıkladı. Banka hisse başına da 1.02 dolar zarar bildirdi. Banka, geçen yılın aynı döneminde 5 milyar dolar, hisse başına 1.01 dolar kar elde etmişti. Analistler, Citigroup'un hisse başına 95 sent zarar etmesini bekliyordu.

İlk çeyrekte Citigroup'un gelirleri yüzde 48 azalarak 25.46 milyar dolardan 13.22 milyar dolara geriledi. Analistler ise gelirlerin 12.77 milyar dolar olmasını bekliyordu. Citigroup, ilk çeyrekte ihale faizli menkul kıymetlerden

1.5 milyar dolar, şirket satın alma kredilerine ilişkin finansman taahhütlerinden 3.1 milyar dolar, tahvil sigorta şirketlerine ilişkin risklerden 1.5 milyar dolar değer düşüklüğü yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious