Citroen kısa listeye girmeye kararlı

Citroen kısa listeye girmeye kararlı.11266
  • Giriş : 30.06.2008 / 21:53:00

D sınıfı olarak adlandırılan orta sedan otomobiller sınıfında Türk tüketicisinin belli modellere karşı ilgisi diğerlerinden daha fazla. Bu, zaman içinde oluşan bir değerin ve aynı zamanda marka gücünün etkisiyle orantılı bir durum.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bugün VW Passat bu sınıfta lider durumda. Mercedes C, Ford Mondeo, Peugeot 407, Volvo S40, Opel Vectra gibi modeller listenin yukarısında yer alıyor. Şimdi Citroen, yeni modeliyle bu sınıfta artık kısa listeye girmeye hazırlanıyor.

Dinamik tasarımı ile adeta bir coupe silueti çizmeyi başaran C5'in yere yakın farları ve logoyu içine alan ızgara dizaynı göze çarpıyor, teknoloji vurgusu öne çıkıyor. Akıcı bir biçimde uzanan omuz çizgisi sayesinde güçlü bir görüntü çizen C5'in arka kısmı ise Alman otomobillerini andıran bir yapıya kavuşmuş. 4,78 metre uzunluğundaki C5'in genişliği 1,86 yüksekliği ise 1,45 metre.

Üst sınıf modelleri andıran iç dizayn, elit tasarım detaylarıyla sürücüyü etkiliyor. C4 ile başlayan sabit direksiyon göbeği, C5'te de kendisine yer bulmuş, üzerinden müzik, yol bilgisayarı, hız sabitleyici gibi butonlara ulaşılıyor. Kokpitteki kalite hissi, geniş iç mekanla bütünleşiyor.

Hydractive 3 adı verilen süspansiyon sistemi sayesinde otomobil, konfor ve üst düzey yol tutuşu özelliklerini yol durumuna göre birleştiriyor. 1.6 litre hacmindeki dizel motor 110 beygir güç üretirken 5 ileri manuel şanzımanla başarılı şekilde kombine edilmiş. Bu motorla birlikte otomobil 12,2 saniyede 0'dan 100 km/saat hıza çıkarken 100 km'de 5,6 litre yakıt tüketiyor.

C6 modeliyle aynı fabrikada üretilen yeni C5, özellikle yüksek zengin donanımla dikkat çekiyor. ABS fren sistemi, elektronik stabilite ve antipatinaj sistemi, 7 hava yastığı gibi birçok ekipmanın standart donanım listesinde yer aldığı başlangıç modeli 50,5 bin yeni liraya satılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious