Civa zehirlenmesine dikkat

  • Giriş : 18.03.2007 / 00:00:00

Civa yalnızca anne karnındaki bebekler için değil, yetişkinler için de tehlikeli

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiliz The Guardian gazetesinin, İsveç Çevresel Araştırmalar Enstitüsü'nün hazırladığı rapora dayandırarak verdiği habere göre, özellikle hamile kadınların kendilerini civanın etkilerinden korumaları gerekiyor.

Enstitünün yayımladığı rapora göre endüstri devrimi öncesine oranla üç kat artan civa miktarı, uluslararası önlemler gerektirecek boyutlara ulaştı.

Raporda, civanın çevresel etkilerinin azaltılması için öncelikli olarak enerji santralleri üzerindeki denetimlerin artırılması ve uluslararası düzeyde işbirliğinin tesis edilmesi gerektiği belirtildi.

Belli balık türleri tercih edilmemeli

İsveçli bilimadamları tarafından kaleme alınan raporda, özellikle hamile kadınlar, barındırabilecekleri civa miktarları nedeniyle belli balık türlerini tercih etmemeleri konusunda uyarıldı.

Raporda, atmosferdeki kirliliğin, doğal döngü nedeniyle tatlı su kaynakları ve denizlere geri döndüğü, buralarda yaşayan küçük organizmalarca emildiği ve bu canlıları yiyen ton balığı, kılıç balığı ve köpekbalığı gibi türlerde birikme yaptığı belirtildi.

Bebekte 'kalıcı hasar'

Civanın, özellikle anne karnındaki fetusun gelişimi sırasında tehlikeli olduğuna dikkati çeken uzmanlar, raporda, ''Sinir sisteminin oluşumu aşamasında bu maddeye maruz kalınması, kalıcı hasarlara neden olabilir'' uyarısında bulundu.

Uzmanlar, adı geçen balık türleri kadar, temel besini balık olan kuş türleri için de aynı uyarının geçerli olduğunu belirtti.

Civanın yalnızca anne karnındaki bebekler için değil, yetişkinler için de tehlike oluşturduğu belirtilen raporda, son araştırmaların civa ile kardiyo
vasküler hastalıklar ve beyinde hasar arasındaki bağlantıyı ortaya koyduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious