Çizgi filmler de şiddeti arttırabiliyor

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Bazı çizgi filmlerin okul öncesi dönemde çocuklarda şiddeti arttırabileceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


"Seyrettiklerinin etkisinde kalarak oyuncaklarını, çevresinde bulunan eşyaları ya da kendi vücudunu silah gibi kullanmaya ve savaş oyunu oynamaya başlıyorlar." diyen Çocuk Gelişimi ve Eğitim Uzmanı Aylin Girgin, çocukların da şiddet duygusu yaşadığını aktarıyor. Bunun çok doğal olduğunu söyleyen Girgin, "Çocukları bu duygunun olumsuz etkilerinden kurtarmaya çalışmak sağlıklı değildir. Çocuğa sevgi şefkat, içtenlik duygularını aşılayıp geliştirerek bunu önlemek olasıdır." diyor.

Eğitimin oyunla başladığını, çocukların oynayarak öğrendiğini dile getiren Girgin, bir yerleşim merkezinde çocuklara yönelik oyun ve eğlence alanlarının kaç tane olduğunun sorgulanması gerektiğini kaydediyor. Girgin, "Çocuk parkları var; peki yeterli mi? Havaların soğumasıyla o parklardan da yararlanamıyoruz. Eğlenmek sadece 2 tane jetonlu oyuncak ile mi olmalı? Okulöncesi çağda olan geleceğin sahibi çocuklarımız için oyun, eğlence, spor alanları yaratılmalı, hem de bir an önce." diyerek, yetkililerin bu konuda kafa yormasını istiyor.

Özellikle kış aylarında çocukların yararlanabileceği kapalı oyun ve eğlence merkezlerinin olmayışından dolayı, evde gün boyu televizyon izleyen okul öncesi dönemindeki çocukların, ileriki eğitim ve öğretim dönemlerinde büyük sorunlar yaşadığını söyleyen Girgin, "Bu sorunlar ne yazık ki ülkemizin her yerinde giderek artış gösteriyor." ifadesini kullanıyor.

Okullardaki şiddet olaylarını en aza indirmenin yolunu; okul öncesi çağda çocukların enerjilerini boşaltabilecekleri fırsatlar oluşturmak, televizyon karşısında onların seviyelerine uygun programlar izletmek ve anne ile babanın tutumlarını kurallar çerçevesinde, tutarlı ve dengeli şekilde ayarlamak olarak tarif eden Girgin, bu konuda yerel yönetimlere ve eğitim camiasına da büyük görevler düştüğü görüşünü savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious